Hukuk ve mantık ilişkisi kapsamında Mecelle'nin bazı kanunlarının mantık açısından değerlendirilmesi
Logical evaluation of some laws of Mecelle within the scope of the relationship between law and logic
- Tez No: 852331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hukuk ve Mantık İlişkisi Kapsamında Mecelle'nin Bazı Kanunlarının Mantık Açısından Değerlendirilmesi adlı bu çalışmada amaçlanan mantığın hukuktaki yeri ve öneminin örneklerle gösterilerek çıkarımlar yapılmasıdır. Bu amaca ulaşırken ise izlenen yöntemde ilk olarak bir yasa kitabı olan Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye yapısı ve özellikleri bakımından incelenmiştir. İkinci olarak ise bağdaştırılacak olan mantık alanının terimsel tanımı, tarihçesi, yöntem ve ilkeleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak ise Mecelle'den mantıksal açıklamalar içeren maddeler belirlenmiştir ve mantığın ilke ve kurallarına göre açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, titled Logical Evaluation of Some Laws of Mecelle within the Scope of the Relationship between Law and Logic, is to make inferences by showing the place and importance of logic in law with examples. In the method followed to achieve this aim, Mecelle-i Ahkam-ı Adliyye, which is a law book, was first examined in terms of its structure and features. Secondly, the terminological definition, history, methods and principles of the field of logic to be reconciled are discussed in detail. Finally, items containing logical explanations from Mecelle were identified and explained according to the principles and rules of logic.