Farklı tip kapaklı braket sistemleri ve konvansiyonel braket sistemlerinin dental yapılar üzerine etkilerinin ve tedavi sürelerinin karşılaştırılarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of different types of covered bracket systems and conventional bracket systems on dental structures and their treatment durations
- Tez No: 852336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı, kapaklı braketlerden Damon Q2, Damon Ultima ve konvansiyonel braketler ile tedavi edilen hastaların T0 (başlangıç), T1 (12. hafta) ve T2 (20. hafta) ağız içi üç boyutlu taramaları yapılarak ortodontik diş hareketleri üzerindeki değişimlerinin ve değişim hızlarının kıyaslanarak etkinliklerinin ortaya konmasıdır. Tüm gruplarda braketleme öncesi başlangıç kayıtları alınarak ağız içi üç boyutlu taramalar alınmıştır (T0).Üç grupta da braketleme sonrası 0,014 CuNiTi Damon (ORMCO, Glendora, Calif.) ark teli uygulanmıştır. Her üç grupta da 0,014 CuNiTi telin çalışma aralığı bittiğinde (12 hafta sonra) teller çıkarılarak hastalardan ağız içi üç boyutlu tarama yapılmıştır (T1). Damon Q2 ve konvansiyonel braket sistemi bulunan hastalara 0,014x0,025 CuNiTi köşeli teller, Damon Ultima braket sistemi bulunan hastalara sistemin kendi telleri olan 0,014x0,0275 CuNiTi yuvarlatılmış köşeli teller takılmıştır. Köşeli tellerin çalışma aralığı tamamlandığında (20. hafta) teller çıkartılıp yeni bir ağız içi üç boyutlu tarama yapılmıştır (T2). Daha sonra Damon Q2 ve konvansiyonel braket grubu 0,016x0,025 CuNiTi ve Damon Ultima braket grubu 0,016x0,0275 CuNiTi teller takılarak tedavilerine devam etmiştir. Yaptığımız T0, T1, T2 taramaları sonucunda elde edilen üç boyutlu ağız içi taramalardan Geomagic Control X programı ile interkanin ve intermolar mesafeler, ark uzunluğu, rotasyon değişimleri, tork değişimleri ve angulasyon değişimleri ölçülmüştür. Her üç grup hem kendi içerisinde hem de gruplar arası değerlendirilmiştir. Tedavi etkinliği açısından Damon Ultima diğer braket gruplarına göre daha etkin bulunmuştur. Her üç braket sistemi de tork, rotasyon ve angulasyon düzeltimi sağlamıştır. Gruplar arası farklar değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. İnterkanin mesafe artışı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir. En yüksek artış Damon Q2 grubunda izlenmiştir. Ark uzunluğu artışı her üç sistemde de saptanmış fakat gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. İntermolar mesafe artışı gruplar arasında anlamlı bir fark göstermiştir. Damon Ultima grubunda artış daha fazla bulunmuştur. Çalışmamızın sonucu olarak çekim düşünülen sınır vakalarında Damon Ultima ve Damon Q2 braket sistemlerinin kullanılması önerilebilir. Fakat maliyet ve diğer özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effectiveness of covered brackets; Damon Q2, Damon Ultima, and conventional brackets in terms of orthodontic tooth movements and their rates of change by conducting intraoral three-dimensional scans at T0 (baseline), T1 (12th week), and T2 (20th week). Baseline records were taken before bracketing in all groups, and intraoral three-dimensional scans were obtained (T0). After bracketing, 0,014" CuNiTi Damon archwires (ORMCO, Glendora, Calif.) were applied in all three groups. When the 0,014 CuNiTi wires reached the end of their working range (12 weeks later), the wires were removed, and intraoral three-dimensional scans were taken from the patients (T1). Patients with Damon Q2 and conventional bracket systems were fitted with 0,014x0,025 CuNiTi rectangular wires, while patients with Damon Ultima bracket systems were fitted with the system's own wires, 0,014x0,0275 CuNiTi rounded rectangular wires. When the rounded rectangular wires reached the end of their working range (20th week), the wires were removed, and a new intraoral three-dimensional scan was taken (T2). Subsequently, the Damon Q2 and conventional bracket group continued treatment with 0,016x0,025 CuNiTi wires, and the Damon Ultima bracket group continued with 0,016x0,0275 CuNiTi wires. From three-dimensional intraoral scans obtained at T0, T1, and T2, intercanine and intermolar distances, arch length, rotation changes, torque changes, and angulation changes were measured using the Geomagic Control X program. Evaluation was conducted within each group and between groups. In terms of treatment effectiveness, Damon Ultima was found to be more effective than other bracket groups. All three bracket systems provided torque, rotation, and angulation corrections. When evaluating differences between groups, no statistically significant differences were found. The increase in intercanine distance showed a statistically significant difference among the groups. The highest increase was observed in the Damon Q2 group. There was an increase in arch length in all three systems, however, no significant difference was observed among the groups. Inter-molar distance increase showed a significant difference among the groups. The increase was found to be greater in the Damon Ultima group. As a result of our study, in borderline cases where extraction is considered, the use of Damon Ultima and Damon Q2 bracket systems may be recommended. However, cost and other features should also be taken into consideration.