Genel cerrahi servisinde yatan hastalarda ilaç kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of drug use in patients at general surgery service
- Tez No: 852351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Perioperatif eczacılık, cerrahi müdahale sürecinde hasta odaklı tedavide akılcı ilaç kullanımını sağlayarak tedavinin en uygun şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Çalışmamızda genel cerrahi servisinde yatan hastalarda ilaç kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif tanımlayıcı nitelikte olan çalışmamız İstanbul'daki üçüncü basamak bir eğitim-araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniğinde Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Herhangi bir cerrahi işlem için hastaneye yatırılan ve cerrahi sonrası hastanede yatan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri, cerrahi öncesi ve sonrası ilaç tedavileri kaydedilmiştir. Potansiyel ilaç etkileşimleri Lexicomp veritabanında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 95 hastanın yaş ortalaması 54 (19-86) olup, %56,8'i kadın hastalardan oluşmaktadır. Hastaların %66,3'ünün en az bir kronik hastalığı olduğu tespit edilmiştir. Hastaların %70,5'inde en az bir adet cerrahi öykü olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Perioperative pharmacy optimizes medical treatment by providing rational drug use in patient-focused therapy during the surgical intervention. In our study, it was aimed to evaluate the use of medication and patient profiles in the general surgery service. Materials and Methods: This study is a prospective descriptive study, planned and conducted in the general surgery clinic of a tertiary care training-research hospital in Istanbul between January 2022-July 2022. Patients hospitalized for any surgical procedure and postoperatively hospitalized were included in the study. Sociodemographic characteristics of the patients and pre-post operative drug treatments were recorded. Potential drug interactions were evaluated via Lexicomp database. Results: The mean age of the 95 patients included in the study was 54 (19-86) and 56,8% were female. It was determined that %66,3 of the patients had at least one chronic disease.