Dahiliye servisinde yatan akut böbrek yetmezliği tanısı alan hastalarda prognistik nutrisyonel indeks skorunun mortaliteye etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of prognistic nutritional index score on mortality in patients diagnosed with acute renal failure hospitalized in the internal medicine service
- Tez No: 852386
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Yüksek mortalite oranlarına sahip kritik bir durum olan akut böbrek hasarı (ABH) bağlamında prognostik değerlendirme, etkili hasta yönetimi için çok önemli faktördür. Bu çalışma, beslenme ve immünolojik durumu değerlendiren Prognostik Beslenme İndeksi'nin (PNİ), ABH hastalarında mortalitenin önemli bir belirleyicisi olabileceği hipotezine dayanıyordu. Çalışmanın birincil amacı, iç hastalıkları kliniğinde yatmakta olan ABH hastalarında PNİ skorları ile mortalite arasındaki korelasyonu araştırmak ve PNİ'yi bu hastalar için güvenilir bir prognostik araç olup olmadığını araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli, gözlemsel ve kesitsel çalışma, 2012-2022 yılları arasında dahiliye bölümünde ABH tanısı alan 396 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri, kronik hastalık öyküsü, ABH'nin altında yatan nedenleri içeren tıbbi öyküleri, ABH evreleri ve tam kan analizi, serum biyokimya analizleri gibi laboratuvar test sonuçları analiz edildi. Kan ve serum parametreleri arasındaki korelasyonlar ile düşük ve yüksek PNI skorları (sırasıyla PNI
Özet (Çeviri)
Objective: In the context of acute kidney injury (AKI), a critical condition with high mortality rates, the prognostic evaluation is paramount for effective patient management. This study was premised on the hypothesis that the Prognostic Nutritional Index (PNI), which assesses nutritional and immunological status, might serve as a significant predictor of mortality in AKI patients. The primary objective of this studywas to investigate the correlation between PNI scores and mortality among ARF patients hospitalized in internal medicine clinic, aiming to investigate whether PNI is a reliable prognostic tool for these patients. Materials and Methods: This retrospective, single-center, observational, and cross-sectional study was conducted on 396 patients diagnosed with AKI in the internal medicine department between 2012 and 2022. The patients' medical histories, including demographic data, chronic illness history, underlying causes of AKI, AKI stages and laboratory test results such as complete blood analysis and serum biochemistry analyses were analysed. The correlations between blood and serum parameters and the relation between low and high PNI scores (PNI