Acil servise başvuran akut iskemik inme hastaları ile immatür granülosit arasındaki ilişki
Acil servise başvuran akut iskemik inme geçiren hastaların ciddiyetini anlamada olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin yüzdesinin değeri
  1. Tez No: 852387
  2. Yazar: FATİH ÇİNÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, dünyada sakatlık ve ölümün önde gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi başlangıcı önem arz etmektedir. Günümüzde inmenin tanısal ve prognostik değerlendirmesinde çok sayıda parametre kullanılıyor olsa da halen ideal bir laboratuvar yöntemi bulunamamıştır. Son zamanlarda immatür granülosit (IG)'lerin, sepsis ve inflamasyonda belirteç olarak kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, acil servise başvuran ve akut iskemik inme tanısı konulan hastalarda başvuruda bakılan IG% değerinin prognostik değeri araştırılmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif ve tek merkezli bir çalışmadır. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 01.01.2021-01.09.2022 tarihleri arasında başvuran iskemik inme olgularından çalışma kriterlerini karşılayanlar dahil edildi. Hastalar yaşayanlar ve ölenler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Erken dönem (28 günlük) ve geç dönem (1 yıllık) mortalite ile IG% arasındaki ilişki değerlendirildi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, immatür granülosit ve diğer laboratuvar değerleri çalışma formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmadaki 282 hastanın %52,8'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 69,88±12,90 yıl olarak tespit edildi. Hem 28 günlük hem de 1 yıllık mortalite için GKS anlamlı düşük, lökosit düzeyi ve IG düzeyi anlamlı yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Stroke is among the leading causes of disability and death in the world. Therefore, early diagnosis and initiation of treatment is important. Although many parameters are used in the prognostic evaluation of stroke today, an ideal laboratory method with high sensitivity and specificity has not yet been found. In our study, the success of IG in predicting prognosis in stroke cases is investigated. Materials and Methods: Our study is a retrospective and single-center study. Those who met the study criteria among ischemic stroke cases who applied to Mersin University Faculty of Medicine Emergency Service between 01.01.2021 and 01.09.2022 were included in the study. The patients were divided into two groups: alive and live. The relationship between early (28-day) and late (1-year) mortality and IG% was evaluated. The patients' ages, gender, immature granulocyte and other laboratory values were recorded in the study form. Results: 52.8% of the 282 patients in the study were male. The average age of the patients was determined as 69.88±12.90 years. For both 28-day and 1-year mortality, GCS was found to be significantly lower, and leukocyte level and IG level were significantly higher.