Baş ağrılarında kupa tedavisi araştırmalarının Osmanlı tıbbındaki hacamat uygulamaları ile karşılaştırılması
Comparison of cupping treatment research for headaches with cupping practices in Ottoman medicine
- Tez No: 852409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT TOKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de geleneksel tıp yöntemlerine olan ilgi artmaktadır. Bu tedavilerden en bilinenlerden ve uygulananlardan birisi hacamattır. Hacamat (kupa uygulamaları) ile ilgili lehte ve aleyhte çokça yorum yapılmaktadır. Bu çalışmamız ile hacamatın klasik Osmanlı tıbbındaki yeri ve güncel çalışmalardaki bulgular sistematize edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Klasik Osmanlı tıp eserlerinden olup kolay ulaşılabilen ve transkripte edilmiş Yadigar, Cerrahiyetü'l-Haniyye, Müntehab-ı fi't-tıbb, Müntehab-ı şifa, Hazainü's-Saadat ve Kitabü'l-mühimmat adlı eserlerdeki hacamat uygulamaları taranıp özetlenmiştir. Son on yılda da web of science, pubmed ve dergipark veri tabanlarından baş ağrılarında kupa uygulamaları ile ilgili çalışmalar taranıp sistematize edilmiştir. Hem günümüzde hem de klasik osmanlı tıbbında baş ağrılarında hacamat kullanılmıştır. Ancak Osmanlı tıp kitaplarında hacamattan çok az bahsedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Baş ağrısı, geleneksel tıp, hacamat, kupa, Osmanlı tıbbı
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in traditional medicine methods has been increasing in the world and in Turkey. One of the most well-known and applied of these treatments is cupping. There are many comments both in favor and against cupping practices (hijama). In this study, the place of cupping in classical Ottoman medicine and the findings of current studies are systematized and compared. Cupping practices in easily accessible and transcribed classical Ottoman medical works named Yadigar, Cerrahiyetü'l-Haniyye, Müntehab-ı fi't-tıbb, Müntehab-ı şifa, Hazainü's-Saadat ve Kitabü'l-mühimmat were scanned and summarized. In the last decade, studies on cupping applications in headaches have been scanned and systematized from the Web of Science, Pubmed and Dergipark databases. Cupping has been used for headaches both today and in classical Ottoman medicine. However, cupping was rarely mentioned in Ottoman medical books. KEY WORDS: Headache, traditional medicine, hijama, cupping, Ottoman medicine.