İş güvencesizliği algısı ve yenilikçi iş davranışı ilişkisinde özyeterliliğin rolü
The role of self efficacy in the relationship of the perception of job insecurity and innovative work behavior
  1. Tez No: 852408
  2. Yazar: AYSEL MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, iş güvencesizliği, özyeterlilik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri inceleyerek özyeterlilik algısının iş güvencesizliği ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide aracı rolü olup olmadığını keşfetmeyi amaçlamıştır. Mevcut amaca ilişkin vakıf üniversiteleri evreninde bir çalışma planlanmış ve bu doğrultuda nicel yöntemler içerisinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilen çalışmada çalışmanın örneklemini 5 farklı vakıf üniversitesinden toplamda 444 akademisyen oluşturmuştur. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, özyeterlilik algısının iş güvencesizliği ve yenilikçi iş davranışı arasında kısmi aracı etkisi olduğu, dolayısıyla iş güvencesizliğinin akademisyenler üzerindeki negatif etkilerinin hafifletilmesinde özyeterlilik algısının önemli bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Diğer yandan iş güvencesizliği ve yenilikçi iş davranışı arasındaki negatif ilişki, iş güvencesizliğinin çalışanın yenilikçi iş davranışını sınırlayabileceğini gösterirken özyeterlilik algısının bu ilişkinin gücünü belirlemede etkin bir faktör olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca, özyeterlilik ve yenilikçi iş davranışı arasındaki güçlü pozitif ilişki, bireylerin kendi yeteneklerine olan güvenlerinin, yenilikçi düşünce ve davranışları desteklediğini göstermektedir. Bu durum, özyeterlilik algısının güçlendirilmesinin, çalışanların yenilikçi iş davranışını benimsemelerine ve bu yönde katkıda bulunmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Araştırmanın keşfettiği bulgular doğrultusunda söz konusu sonuçların diğer sektörlerle yapılabilecek çalışmalarla da güçlendirilmesi gerektiği, mevcut bulguların literatürde büyük ölçüde örtüşse de farklı sektörlerden desteğe ihtiyaç olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationships between job insecurity, self-efficacy, and innovative work behaviors, with a specific focus on investigating whether self-efficacy plays a mediating role in the relationship between job insecurity and innovative work behavior. A study within the universe of foundation universities was planned for this purpose, and in line with the relational survey model, a total of 444 academics from five different foundation universities constituted the sample of the study. Upon evaluating the collected data, it was revealed that self-efficacy has a partial mediating effect between job insecurity and innovative work behavior. Thus, it was concluded that self-efficacy plays a significant role in mitigating the negative effects of job insecurity on academics. On the other hand, the negative relationship between job insecurity and innovative work behaviors indicates that job insecurity may limit employees' innovative thinking and behaviors, with self-efficacy being identified as an effective factor in determining the strength of this relationship. Furthermore, the strong positive relationship between self-efficacy and innovative work behaviors suggests that individuals' confidence in their own abilities supports innovative thinking and behaviors. This indicates that strengthening self-efficacy perception may help employees adopt and contribute to innovative work behaviors. In light of the findings discovered by the research, it is advisable to reinforce these results with studies that can be conducted in other sectors. While the current findings largely align with the literature, it can be stated that additional support from different sectors is needed.