Polonya'da Hukuk ve Adalet Partisi iktidarının ülkedeki insan hakları standartlarına etkisi
The impact of the Law and Justice Party's rule on human rights standards in Poland
- Tez No: 852446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Polonya'daki insan hakları standartlarının gerilemesini ve bu gerilemenin altında yatan süreçleri, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM Siyasi ve Medeni Haklar Uluslararası Sözleşmesi kapsamında tanımlanan hak ihlalleri bağlamında, uluslararası kamu kuruluşları ve uluslararası gözlemevleri raporlarına dayalı olarak analiz etmektedir. İnsan hakları literatüründe, hak ihlallerinin kategorizasyonuna yönelik geniş bir çalışma yelpazesi bulunmakla birlikte, bu ihlallerin uluslararası tanınmış insan hakları kuruluşlarının raporları üzerinden detaylı bir inceleme ihtiyacı belirlenmiştir. Bu çalışma, 2004-2023 yılları arasında Polonya'da meydana gelen insan hakları ihlallerini, belge inceleme yöntemi ile derinlemesine analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, 2004-2015 yılları arasındaki Polonya'nın Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde insan hakları alanında gösterdiği ilerlemeleri ve 2015'te Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) iktidara gelmesiyle birlikte, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM Siyasi ve Medeni Haklar Uluslararası Sözleşmesi çerçevesinde tanımlanan haklar bağlamında yaşanan gerilemeleri incelemektedir. Bu doğrultuda çalışma, Polonya'daki insan hakları durumuna kapsamlı bir bakış sunarak, bu alandaki akademik ve politik tartışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This research analyzes the regression of human rights standards in Poland and the underlying processes, particularly in the context of rights violations as defined by the European Convention on Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights. It is based on reports from international public institutions and international observatories. Despite a broad spectrum of academic work on the categorization of human rights violations, there is a recognized need for a detailed examination of these violations through reports from internationally recognized human rights organizations. This study aims to conduct an in-depth analysis of human rights violations in Poland between 2004-2023, using document review methodology. The research examines the progress in human rights during Poland's EU accession process between 2004-2015 and the subsequent regression in the context of rights defined by the European Convention on Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights following the rise to power of the Law and Justice Party (PiS) in 2015. In this vein, the study aims to provide a comprehensive overview of the human rights situation in Poland, contributing to the academic and political discussions in this field.