Meningiomlarda CD133 ve nestin ekspresyonlarının immünhistokimyasal olarak değerlendirilmesi, histolojik grade ve prognostik faktörler ile ilişkisi
Immunhistochemical evalution of CD133 and nestin expression in meningiomas and their correlation with histological grade and prognostic factors
- Tez No: 852468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR CELEPLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Onkoloji, Patoloji, Neurosurgery, Oncology, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Nestin ve CD133, çeşitli tümörler için literatürde tanımlanmış kanser kök hücre belirteçleridir. Meningiom olgularında ise Nestin ve CD133 ekspresyonunun, prognostik ve prediktif faktörlerle ilişkisini gösteren veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, meningiom olgularında Nestin ve CD133 ekspresyonunun değerlendirilmesi ve ekspresyonlarının tümör proliferasyon indeksi ve diğer prognostik faktörler ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 2010-2022 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji bölümünde tanı almış 183 intrakraniyal meningiom olgusu çalışmaya dahil edildi. Morfolojik olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2021 Santral Sinir Sistemi Tümörleri sınıflamasına göre olgular yeniden değerlendirildi. Parafin bloklara immünhistokimyasal olarak Nestin ve CD133 antikorları uygulanarak ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Olgularda Nestin ve CD133 pozitiflik oranları sırasıyla %52 ve %48'dir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Nestin and CD133 are defined as cancer stem cell markers in the literature for various tumors. However, data showing the relationship between Nestin and CD133 expression with prognostic and predictive factors in meningioma cases are limited. This study aims to assess the expression of Nestin and CD133 in meningioma cases and investigate their relationship with tumor proliferation index and other prognostic factors. Material and Methods: A total of 183 intracranial meningioma cases diagnosed in the Pathology Department of Ankara Training and Research Hospital between 2010-2022 were included. Cases were reevaluated according to the 2021 World Health Organization (WHO) Classification of Tumors of the Central Nervous System. Immunohistochemical staining with Nestin and CD133 antibodies was applied to paraffin blocks, and expression levels were assessed. Results: The positivity rates for Nestin and CD133 in cases were 52% and 48%, respectively.