Pozitif basınçlı ventilasyon uygulanan yenidoğanların gelişimsel değerlendirilmesi
Developmental outcomes ​​of newborns receiving positive pressure ventilation
  1. Tez No: 852467
  2. Yazar: MUSTAFA BERKAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş:Özellikle doğumda ileri canlandırma ihtiyacı olmayan, sadece pozitif basınçlı ventilasyon (PBV) uygulanan, ensefalopati bulguları taşımayan bebeklerin takiplerinde nörogelişimsel açıdan bir bozukluk taşıyıp taşımayacakları henüz açıklanmamış bir konudur. Çalışmalar özellikle hastaneye uzun süreli yatışı gereken orta-ağır ensefalopatisi olan grubun nörogelişimsel değerlendirilmesi üzerinde durmuşlardır. Biz çalışmamızda doğumda sadece PBV ihtiyacı olan bebeklerin erken dönem nörogelişimsel değerlendirmelerini yapıp nörogelişimsel bozukluğa yol açabilecek durumları araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod:Gebelik haftası ≥ 37 hafta, doğumda sadece PBV uygulanan 30 hastanın muayenesi araştırmacı tarafından yapıldıktan sonra tek bir çocuk gelişim uzmanı tarafından Bayley Bebekler ve Çocuklar için Değerlendirme Ölçeği-III (BSID-III) uygulandı. Bilişsel, dil ve motor alanlarındaki bileşik skorlar şu şekilde değerlendirildi: ≥85 normal, 70-84 hafif gelişimsel gecikme, ≤69ileri gelişimsel gecikme olarak değerlendirildi. Ayrıca skala skorları ≥7 normal gelişim, 4-6 hafif gelişimsel gecikme,
Özet (Çeviri)
Introduction: The developmental outcomes of newborns, especially those who did not require advanced resuscitation at birth and were only subjected to positive pressure ventilation (PPV), without signs of encephalopathy, remain unclear. Research has primarily focused on the neurodevelopmental assessment of infants with moderate to severe encephalopathy who require prolonged hospitalization. Our study aimed to assess the early neurodevelopmental outcomes of infants who required only PPV at birth, investigating conditions that could lead to neurodevelopmental disorders. Material and Methods: The study included 30 infants with gestational age of ≥ 37 weeks who received only PPV at birth. After an initial examination by a researcher, a child development specialist administered the Bayley Scales of Infant and Toddler Development Third Edition (BSID-III). Composite scores in cognitive, language, and motor domains were evaluated as follows: ≥85 was considered normal, 70-84 indicated mild developmental delay, and ≤69 indicated significant developmental delay. Additionally, scale scores of ≥7 were considered normal, 4-6 indicated mild developmental delay, and