Radikal sistektomi yapılan hastalarda üriner diversiyon tipinin ikincil girişimlere ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of urinary diversion type on secondary interventions and quality of life in patients undergoing radical cystectomy
- Tez No: 852491
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Mesane kanseri dünya genelinde en sık görülen 10 kanser türü arasındadır. Kasa invaziv mesane kanserinde (KİMK) ve yüksek/çok yüksek riskli gruba giren kasa invaziv olmayan mesane kanseri (KİOMK) hastalarında radikal sistektomi operasyonu altın standart tedavi yöntemidir. Üriner diversiyon ise radikal sistektomi operasyonunun kaçınılmaz bir parçasıdır. Farklı diversiyon tiplerinin farklı komplikasyonlar ile ilişkili olduğu bilindiğinden üriner diversiyon seçimi potansiyel kazançlar ve bu diversiyon tipinin olası olumsuz sonuçları tartılarak verilebilecek bir karardır. Bu çalışmadaki amacımız üriner diversiyon tiplerini özellikle ikincil girişimler olmak üzere komplikasyonlar açısından ve sundukları yaşam kalitesi sonuçları açısından karşılaştırmak ve üriner diversiyon seçimiyle ilgili yol gösterici bilgiler sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli olup retrospektif tasarıma sahiptir. Çalışmada etik kurul onayı sonrası 2017-2022 yılları arasında kurumumuzda mesane kanseri tanısıyla radikal sistektomi ve üriner diversiyon operasyonu yapılan 125 hastanın demografik, preoperatif ve postoperatif klinik verilerinin retrospektif olarak kaydedilmiş ve hayatta olan hastalar arasından ulaşılabilen 72 hastayla yüz yüze görüşülerek EORTC QLQ-C30 ve BLM-30 yaşam kalitesi ölçekleri ile değerlendirme yapılmıştır. Postoperatif komplikasyonlar ve ikincil girişimler açısından üreterokutanostomi (UC) grubunda 54, ileal konduit (IC) grubunda 32 ve ortotopik neobladder (ONB) grubunda 39 hasta değerlendirmeye alınmış ve gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Yaşam kalitesi açısından UC grubunda 24, IC grubunda 17, ONB grubunda 31 hasta değerlendirilmiş ve gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular: Erken dönemde gelişen grade
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer is among the 10 most common cancers worldwide. Radical cystectomy is the gold standard treatment for muscle invasive bladder cancer and high-risk/very high-risk non-muscle invasive bladder cancer patients. Urinary diversion is an inevitable part of radical cystectomy. Since different types of diversion are known to be associated with different complications, the choice of urinary diversion is a decision that can be made by weighing the potential gains and possible negative consequences of the particular diversion. Our aim in this study was to compare urinary diversion types in terms of complications, especially secondary interventions, and quality of life outcomes and to provide guiding information regarding the choice of urinary diversion. Results: Early grade