Ortaöğretim öğrencilerinde fiziksel uygunluk düzeyinin eurofit test bataryası ile belirlenmesi (Iğdır örneği)
Determination physical fitness level of secondary school students with eurofit test battery (Iğdır sample)
  1. Tez No: 852517
  2. Yazar: BUMİNHAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Iğdır ilindeki ortaöğretim öğrencilerinde fiziksel uygunluk düzeyinin eurofit test bataryası ile belirlenmesidir. Bu amaçla, yaşları 10 ila 13 arasında değişen 190 kız ve 179 erkek öğrenci olmak üzere toplam 369 ortaöğretim öğrencisi çalışmaya veli onayları alınarak katılmışlardır. Katılımcılara, fiziksel uygunluk düzeyi ölçüm yöntemlerinden biri olan eurofit test bataryasından flamingo denge testi, diske dokunma testi, otur-uzan esneklik testi, durarak uzun atlama testi, el kavrama testi, 5x5 metre mekik koşusu testi, barfikste bükülü kolla asılma testi ve mekik testi yapılmıştır. Ayrıca, antropometrik ölçüm olarak katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi değerleri belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde öncelikle homojenlik testi yapılmıştır. Yaş gruplarının karşılaştırılmasında One Way Anova testi kullanılırken farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlenemek için Post Hoc testi yapılmıştır. Homojen dağılım göstermeyen grupların karşılaştırılmasında Tamhane T2 analiz testi yapılırken, cinsiyete dayalı karşılaştırmada ise Bağımsız Örneklem T Testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Flamingo denge testi, durarak uzun atlama testi, mekik koşusu testi, el kavrama testi, diske dokunma testi ve barfikste bükülü kolla asılma testinde yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu elde edilirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical fitness level of secondary school students in Iğdır province with the eurofit test battery. For this purpose, a total of 369 secondary school students, 190 girls and 179 boys, aged between 10 and 13 years, participated in the study with the consent of their parents. Flamingo balance test, disc touch test, sit-reach flexibility test, standing long jump test, hand grip test, 5x5 metre shuttle run test, bent arm pull-up test and sit-ups test were performed from the eurofit test battery, which is one of the physical fitness level measurement methods. In addition, height, body weight and body mass index values of the participants were determined as anthropometric measurements. In the evaluation of the data, homogeneity test was performed first. While One Way Anova test was used to compare age groups, Post Hoc test was used to determine between which groups the difference was between. Tamhane T2 analysis test was used in the comparison of groups that did not show homogeneous distribution, and Independent Sample T Test was used in the comparison based on gender. According to the results of the analysis, it was found that there was a statistically significant difference between the age groups in the Flamingo balance test, long jump test, shuttle run test, hand grip test, disc touching test and bent arm pull-up test (p0.05). When the groups were compared according to the gender factor, it was found that there was a statistically significant difference (p0.05). This difference was found to be in favour of girls in the flamingo balance test and sit-reach tests, whereas it was found to be in favour of boys in the pull-up with bent arm, hand grip, 5x5 m shuttle run, standing long jump and sit-reach tests. In addition, it was found that there was a statistically significant difference between ages in terms of height and body weight, while there was a significant difference only in terms of body weight according to gender. As a result, it was concluded that the physical fitness level of the participants differed according to both age groups and gender.