Ebeveyn tutumları ile çocukların beslenme alışkanlıkları ilişkisinin incelenmesi
The relationship between parental attitudes and children's eating habits
- Tez No: 852518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çocukların beslenme alışkanlıkları ve davranışlarında ebeveynlerin etkisi büyük bir öneme sahiptir. Beslenme ile ilgili olumsuz alışkanlık ve davranış gelişiminin engellenmesi, bunların olası sonuçlarından çocukların korunmasında ebeveynin rolü kritiktir. Çocuklara yeme davranışı konusunda öz denetim kazandırma ebeveynlerin rehberliğinde gerçekleşebilir. Bu çalışma ebeveynlerin çocuklarını beslemeye yönelik davranışlarını etkileyen faktörleri, okul öncesi dönem çocuklarının yeme davranışlarını etkileyen faktörleri ve ebeveynlerin çocuklarını beslerken tutum ve davranışları ile çocukların yeme davranışları ilişkisini inceleme amacıyla Ankara ilinde yaşayan 4-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ebeveynlerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu gibi özelliklerinin çocukların beslenmesine yönelik davranışlarını etkilediği saptanmıştır. Çalışmada çocukların BKİ z skoru ile yeme davranışları arasında bir ilişki saptanmazken, ebeveynlerin çeşitli besleme uygulamaları ile çocukların gıda heveslisi, gıdadan keyif alma, tokluk heveslisi, duygusal aşırı yeme, duygusal az yeme, içme tutkusu, yavaş yeme ve yemek seçiciliği gibi yeme davranışları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ebeveynlerin kullandığı duygusal besleme tarzıyla çocuklarda gıda heveslisi ve duygusal aşırı yeme davranışları arasında güçlü ilişki saptanmıştır. Ayrıca ebeveynlerin yeme konusunda ısrarcı davranışları ile çocuklarda yavaş yeme ve duygusal az yeme davranışları ilişkili bulunmuştur. Ebeveynlere yönelik, çocuklarda olumlu yeme davranışı kazanımını hedefleyen eğitim ve politikalar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The influence of parents on children's eating habits and behaviors is of great importance. The role of parents is critical in preventing the development of negative habits and behaviors related to nutrition and protecting children from their possible consequences. Giving children self-control in eating behavior can be realized under the guidance of parents. This study was conducted with parents with children aged 4-6 years living in Ankara province in order to examine the factors affecting parents' behaviors towards feeding their children, the factors affecting the eating behaviors of preschool children, and the relationship between parents' attitudes and behaviors while feeding their children and children's eating behaviors. In the study, it was found that the characteristics of the parents such as age, gender, educational status, and employment status affected their behaviors towards feeding their children. In the study, no relationship was found between BMI z score and children's eating behaviors, but various feeding practices of parents and children's eating behaviors such as food enthusiasm, food enjoyment, satiety enthusiasm, emotional overeating, emotional under-eating, passion for drinking, slow eating and food selectivity were found to be statistically significant. A strong relationship was found between the emotional feeding style used by parents and food craving and emotional overeating behaviors in children. In addition, parents' insistent eating behaviors were associated with slow eating and emotional under-eating behaviors in children. It is recommended to develop education and policies for parents aiming positive eating behaviors in children.