Ozon gazı ile çalışan aşındırma baskı makinesi tasarımı
Discharge printing machine design working with ozone gas
- Tez No: 852519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması, 5190033 no'lu Tübitak TEYDEB 1505 projesi kapsamında yürütülmüştür. Tezin konusu, tekstil sektörünün güncel sorunlarından biri olan boyama ve baskı proseslerinden kaynaklanan kirliliğin azaltılmasına yönelik ekolojik ve ekonomik proseslerden biri olan ozonlama ve aşındırma baskı yöntemi üzerine yenilikçi bir çalışmadır. Aşındırma baskı yerine; kumaş yüzeyinin istenilen desene uygun olarak ozon gazı ile aşındırıldığı yeni bir makine ve proses tasarımını içermektedir. Dünyada daha önce böyle bir çalışma yapılmamış olup, bu çalışma ilk kez Türkiye'de yapılmıştır. Tez çalışmasında, ozonlama ve aşındırma baskı yöntemlerinin birleştirilmesi ile kompakt bir sistem oluşturularak, ozon gazı ile aşındırma baskı işleminin yapılacağı çalışma özgün bir yöntemdir. Tez çalışmasında geliştirilen özgün makine ile aşındırma baskı olanağı perakende sektörüne sunulabilir hale gelecek olup, geliştirilecek makine yeni bir pazar oluşturabilme potansiyeline sahiptir. Perakende sektörüne sunulabilecek bir makinenin pazarının ve satış miktarının yüksek olması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work was conducted within the scope of 1505 Tübitak TEYDEB Project with the project number 5190033. The subject of the thesis is an innovative study on ozonation and discharge printing method, which is one of the ecological and economic processes aimed at reducing the pollution caused by dyeing and printing processes, which is one of the current problems of the textile industry. Instead of discharge printing; It includes a new machine and process design in which the fabric surface is abraded with ozone gas in accordance with the desired pattern. Such a study has not been done before in the world and this study was conducted in Turkey for the first time. In the thesis, a compact system is created by combining ozonation and discharge printing methods and the study in which the discharge printing process will be performed with ozone gas is an genuine method. Through the original machine developed in the thesis study, discharge printing with ozonation will be able to become available to the retail sector and the machine to be able to mass produced has the potential to create a new market. It is expected that the sales of related machine and other market opportunities could be offered to the retail sector will be high