Halkoyunlarının algılanan öğretmen öz yeterliğine etkileri üzerine bir araştırma: Gaziantep örneği
A study on the effects of traditional dances on teachers percieved self-efficacy: Gaziantep sample
- Tez No: 852542
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, halk oyunlarının öğretmenlerin mesleki öz-yeterlilik algıları üzerindeki potansiyel etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmakta olup, örneklem, basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 385 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde kullanılan anket, öğretmenlerin halk oyunları ile ilgili öz-yeterlilik algılarını değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın temel bulguları, halk oyunları ile ilgilenen öğretmenler arasında mesleki öz-yeterlilik algılarının, ilgilenmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterdiğini ortaya koymuştur. Normallik testleri ve çarpıklık-basıklık değerlendirmeleri, verilerin parametrik testler için uygun olduğunu göstermiştir. Cronbach's Alpha analizi, kullanılan anketin yüksek güvenirliğe sahip olduğunu doğrulamıştır (Cronbach's Alpha = 0,949). Sonuç olarak, halk oyunlarının öğretmenlerin öz-yeterlilik algıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, öğretmen eğitimi ve profesyonel gelişim programlarının tasarımında halk oyunlarına yönelik aktivitelerin etkili bir strateji olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, öğretmenlerin mesleki öz-yeterliliklerini artırmak ve eğitim kalitesini iyileştirmek için halk oyunlarının pedagojik araç olarak kullanılmasının potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the potential effect of folk dances on teachers' perceptions of professional self-efficacy. The population of the study consists of teachers working in public schools affiliated to Gaziantep National Education Directorate and the sample consists of 385 teachers selected by simple random sampling method. The questionnaire used in the data collection process was designed to evaluate teachers' self-efficacy perceptions about folk dances. The data obtained were analyzed using SPSS 25.0 package program. The main findings of the study revealed that there was a statistically significant difference in the perceptions of professional self-efficacy among teachers who were interested in folk dances compared to those who were not. Normality tests and skewness and kurtosis evaluations showed that the data were suitable for parametric tests. Cronbach's Alpha analysis confirmed that the questionnaire used had high reliability (Cronbach's Alpha = 0.949). In conclusion, folk dances were found to have a positive impact on teachers' self-efficacy perceptions. These findings suggest that folk dance activities can be an effective strategy in the design of teacher training and professional development programs. This study highlights the potential of using folk dances as pedagogical tools to increase teachers' professional self-efficacy and improve the quality of education.