İsmail Bilgin'e ait eserlerin hikâye haritası yöntemine göre incelenmesi
Examining the works of İsmail Bilgin according to the method of story mapping
- Tez No: 852541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İHSAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmada İsmail Bilgin'e ait eserlerin hikâye haritası yöntemine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini İsmail Bilgin'e ait 145 eser oluşturmuştur. Örneklem ise seçkisiz (random) yöntemle ile belirlenen 44 öykü kitabından meydana gelmiştir. Çalışmada temel nitel araştırma modeli tercih edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan söz konusu 44 öykü, metin öğretiminde kullanılan“Hikâye Haritası”yöntemine göre incelenmiştir. Her bir öykü hikâye haritasının unsurları açısından çözümlenmiş ve elde edilen veriler hikâye haritası tablosunda sunulmuştur. Ayrıca öyküler özetlenmiş ve karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmiştir. İsmail Bilgin'in eserlerinin metin unsurları yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu eserlerin ebeveynler ve eğitimcilerle buluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the works of İsmail Bilgin according to the story map method. The universe of the study consists of 145 works by İsmail Bilgin. The sample consisted of 44 story books determined by random method. Basic qualitative research model was preferred in the study. Document review was used as the data collection method. These 44 stories, which make up the sample, were examined according to the“Story Map”method used in text teaching. Each story is tabulated in terms of the elements of the story map. The stories were summarized and evaluated comparatively according to the elements of the story map. It is suggested that Bilgin's works should be discussed from different angles and methods together with the basic language skills of Turkish. It has been concluded that İsmail Bilgin's works have a rich content in terms of text elements. It has been suggested that these works should be brought together with parents and educators.