Çok amaçlı spor tesisi kullanıcılarının hizmet kalitesi algılarının incelenmesi
Investigation of the service quality perceptions of multi-purpose sports facility users
- Tez No: 852570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı; çok amaçlı spor tesisi kullanıcılarının hizmet kalitesi algılarının incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma tekniklerinden anket tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda Gaziantep İlinde faaliyet gösteren spor tesislerinden hizmet alan 164 kişiden veri toplanmıştır. Bu araştırmada, Utku (2019)'un“Yerel yönetimlerde spor tesislerinin hizmet kalitesinin ölçülmesi: Etimesgut belediyesi örneği”isimli yüksek lisans tezinde yararlanılan SERVQUAL ölçeği kullanılarak çok amaçlı spor tesislerinin hizmet kalitesini değerlendirmek için çeşitli istatistiksel yöntemler ve analizler uygulanmıştır. Katılımcıların spor tesislerinin hizmet kalitesine ilişkin beklentileri ve algıları, SERVQUAL ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Dolayısıyla beklenen hizmet kalitesi ve algılanan hizmet kalitesi ortalamaları bu ölçek üzerinden elde edilmiştir. Veri setinin temel özelliklerini (ortalama, standart sapma, medyan, çeyrekler) gösteren tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Bağımsız Örneklem T Testi, iki grup arasında beklenen ve algılanan hizmet kaliteleri arasındaki farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), çoklu grupların karşılaştırılması için kullanılan bir istatistiksel analiz yöntemidir. Bu analiz, beklenen ve algılanan hizmet kalitesi ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için kullanılmıştır. Veriler analiz edildiğinde cinsiyete, üyelik süresine, haftalık tesis kullanım sıklığına, günlük işletmeyi kullanım süresine göre beklenen hizmet ile algılanan hizmet puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Buna karşın gelir düzeyi ve eğitim düzeyi değişkenine göre beklenen hizmet ile algılanan hizmet kalitesi arasında bazı parametrelerde anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak spor tesisi kullanıcılarının bir spor tesisinden bekledikleri hizmeti büyük oranda elde edebildikleri buna karşın personel alt boyutunda beklenen hizmeti alamadıkları söylenebilir. Kamuya bağlı spor tesislerinde personel niteliğinin arttırılması amacı ile verilecek hizmet içi eğitim faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; Multi -purpose sports facility users are examining the perceptions of service quality. In the study, questionnaire technique was used from quantitative research techniques. In this context, data were collected from 164 people from sports facilities operating in Gaziantep province. In this study, various statistical methods and analyzes were applied in order to evaluate the service quality of multi -purpose sports facilities by using the Servqual scale used in UTKU (2019 )'s Mes Service Facilities in Local Governments: Etimesgut Municipality Case ". The expectations and perceptions of the participants regarding the service quality of the sports facilities were determined using the servqual scale. Therefore, the averages of expected service quality and perceived service quality were obtained through this scale. Descriptive statistics showing the basic properties of the data set (average, standard deviation, media, quarter) have been calculated. Independent sample T test, independent sample T test was applied to determine the differences between the expected and perceived service quality between the two groups. One -way analysis of variance (ANOVA) is a statistical analysis method used to compare multiple groups. This analysis has been used to determine whether there is a significant difference between the averages of expected and perceived service quality. When the data was analyzed, no statistically significant difference was found between the expected service and perceived service scores according to gender, membership duration, weekly facility usage frequency, and daily facility usage time. On the other hand, a significant difference was found in some parameters between the expected service and perceived service quality according to income level and education level variables. As a result, it can be said that sports facility users can largely obtain the service they expect from a sports facility, but they cannot receive the expected service in the personnel sub-dimension. It is thought that in-service training to be provided in public sports facilities to increase the quality of personnel may be useful.