Güvenli kolesistektomide alternatif safra yolu görüntüleme tekniği; luminolün farklı derişimlerinin kullanıldığı bir tavşan deneyi
Alternative bile duct imaging technique in safe cholecystectomy; a rabbit experiment using different concentrations of luminol
  1. Tez No: 852634
  2. Yazar: MAHMUT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kolesistektomi, tüm dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Komplikasyon gelişen kolesistektomilerde hasta yönetimi oldukça zordur ve hastalar genellikle eski sağlıklı hayatlarına dönemezler. Kolesistektomide safra yolu ve vasküler yaralanmaların önlenmesine yönelik çeşitli intraoperatif görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada kolesistektomide olası yaralanmaların önlenmesine yönelik; mevcut tekniklere alternatif olarak, luminol kimyasalının kemiluminesans etkisinden yararlanılarak intraoperatif safra yolu görüntülemesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 12 adet deney tavşanı dört eş gruba ayrıldı. Gruplardan biri kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm tavşanlardan olası inflamasyon ve doku hasarını belirlemek amacıyla preoperatif kan örnekleri alınarak çeşitli parametreler çalışıldı. Kontrol grubundaki üç tavşan cerrahi olarak eksplore edildi, sistik kanala izotonik çözelti enjekte edildi. Diğer üç grup tavşana da aynı cerrahi prosedür uygulanarak luminolün çeşitli derişimlerdeki çözeltileri sistik kanala enjekte edildi. Enjeksiyon esnasında luminol kimyasalının kemilüminesans etkisi ile safra yolları içinde oluşturulan kimyasal ışıma karanlık ortamda başarı ile kayıt altına alındı. Tüm tavşanlar cerrahiyi takiben 48 saat izlendikten sonra tekrar eksplore edildi; doku örnekleri ve kan örnekleri alındı. Bulgular: Doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi, gruplar arasında doku hasarı açısından farklılık saptanmadı. Kan sonuçları istatistiksel olarak analiz edildi, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamız ön çalışma niteliğinde olduğu için az sayıda tavşan deneye dahil edildi. Sonuç: Çalışmamızda uyguladığımız intraoperatif görüntüleme tekniğinin gelecekte daha geniş çaplı çalışmalar ile desteklenerek mevcut tekniklere alternatif olabileceğini öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cholecystectomy is one of the most frequently performed surgeries allover the world. Patient management is quite difficult in cholecystectomies that develop complications, and patient soften cannot return to their former healthy lives. Various intraoperative imaging methods are used to prevent bile duct and vascular injuries in cholecystectomy. This study aims to prevent possible injuries in cholecystectomy; as an alternative to existing techniques, we aimed to perform intraoperative bile duct imaging by utilizing the chemiluminescence effect of the chemical luminol. Materials and Methods:12 experimental rabbits were divided into four groups. One of the groups was determined as the control group. Various parameters were studied by taking preoperative blood samples from all rabbits to determine possible inflammation and tissue damage. Three rabbits in the control group were surgically explored and isotonic solution was injected into the cystic duct. The same surgical procedure was applied to the other three groups of rabbits and luminol solutions at various concentrations were injected into the cystic duct. The chemical glow created in the bile ducts by the chemiluminescence effect of the luminol chemical during injection was successfully recorded in the dark environment. All rabbits were monitored for 48 hours following surgery and then reexplored; tissue samples and blood samples were taken. Results: Tissue samples were examined histopathologically, and no difference was detected between the groups in terms of tissue damage. Blood results were analyzed statistically, and no statistically significant difference was detected between the groups. Since our study was a preliminary study, a small number of rabbits were included in the experiment. Conclusion: We predict that the intraoperative imaging technique we used in our study may be supported by larger studies in the future and maybe an alternative to existing techniques.