Kafkas üniversitesi hastanesi sağlık çalışanlarının hepatit B hakkındaki bilgi düzeyleri ve aşılanma durumlarının belirlenmesi
Kafkas university hospital health workers concerns about hepatitis B determination of knowledge levels and vaccination status
- Tez No: 852635
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu dünya çapında bir halk sağlığı sorunudur ve karaciğer kanseri için en önemli küresel risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Viral hepatit B, kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan olup bulaşma, güvenli olmayan enjeksiyonlar ve tıbbi prosedürler yoluyla ve daha az sıklıkla cinsel temas yolla meydana gelmektedir. Bu nedenle sağlık çalışanları, perkütan (iğne batması/keskin alet) yaralanmalar veya diğer mesleki maruziyetler nedeniyle bu enfeksiyonu kapma riski daha yüksektir. Çalışmamız 217 katılımcı ile anket yoluyla gerçekleştirilen kesitsel bir çalışma olup çalışmanın evrenini hastanemiz sağlık çalışanları oluşturmuştur. Katılımcılara sorulan sorular aracılığıyla katılımcıların demografik bilgileri ve hepatit B hakkında bilgi ve farkındalıkları değerlendirilmiş olup istatistiksel inceleme SPSS 26.0 aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmamıza katılan katılımcıların 143'ü kadın (% 65,9) olup % 55,3 oranında 24-29 yaş aralığında yer almışlardır. Meslek grupları açısından sıklık sırasıyla hemşire (% 35,9), doktor (% 29,5) ve sağlık teknisyeni (%10,1) yer almış olup hepatit B bulaş yolları, risk etmenleri, mesleki maruziyet bilgilendirmeleri ve aşı hakkında bilgi düzeyleri açısından yetersiz olup aşılanma düzeyleri oldukça yüksekti. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının Hepatit B enfeksiyonu konusunda bilgi ve farkındalığının artırılması kendi güvenlikleri ve bulaş açısından olası riskleri azaltmak konusunda faydalı olacağı için aile hekimleri olarak özellikle sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirici çalışmaların artırılmasını gerektiini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) infection is a worldwide public health problem and is considered the most important global risk factor for liver cancer. Viral hepatitis B is a blood-borne infection that occurs through unsafe injections and medical procedures, and less commonly through sexual contact. Therefore, healthcare workers are at higher risk of contracting this infection due to percutaneous (needle stick/sharps) injuries or other occupational exposures. Our study is a cross-sectional study conducted through a survey with 217 participants, and the population of the study consists of healthcare professionals at our hospital. The demographic information of the participants and their knowledge and awareness about hepatitis B were evaluated through the questions asked to the participants, and the statistical analysis was carried out using SPSS 26.0. 143 of the participants in our study were women (65.9%) and 55.3% were between the ages of 24-29. In terms of occupational groups, the frequency is respectively nurses (35.9%), doctors (29.5%) and health technicians (10.1%), and there is insufficient knowledge about hepatitis B transmission routes, risk factors, occupational exposure information and vaccination. and vaccination levels were quite high. As a result, as family physicians, we think that informative studies should be increased, especially for healthcare professionals, as increasing the knowledge and awareness of healthcare professionals about Hepatitis B infection will be beneficial in reducing possible risks in terms of their own safety and contamination.