Degree of productivity differentially affects priming of suffixed words in English
Üretkenlik derecesi ingilizce'de son ekli kelimelerin hazırlama etkisini farklı şekilde etkiler
- Tez No: 852651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LAURA GONNERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lehigh University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yakınsama Teorisi (YT), morfolojik etkilerin ortografik, fonolojik ve semantik hazırlama etkileri ile ortaya çıkan bir olgudur. Özünde YT, kodlarda her yerde bulunan yarı-düzenlilikleri yakalamaya çalışır.“morfolojik”fenomenler. CT çerçevesi ile tutarlı olarak, son araştırmalar yetişkinlerle yapılan çalışmalar, öğretmen öğretir gibi çiftler için priming'in büyüklüğünü göstermiştir, arasındaki anlamsal ve fonolojik örtüşme derecesi tarafından yönetilmektedir. Bu çalışmanın odağı“Morfolojik”anlamda merkezi görünen ek bir faktör olan verimlilik süreçleridir. Üretkenlik, kalkınmaya ilişkin teorilerin merkezinde yer alır. Farklı morfemler ve karmaşık kelimeler için işlem hızını etkileyebilir. B projenin amacı, belirli üretken ve üretken olmayan(daha az üretken) ekler ve bunların karmaşık eklerin İngilizce kelimelerin şlenme hızını nasıl etkilediğidir. Son ekli İngilizce kelimelerin hazırlama etkisinde sözcüksel karar paradigması kullanılarak incelenmiştir. İlk çalışma, eylemsel karar paradigmasına odaklanmıştır. Birinci çalışmada -man, -er, -ian, and -ist morfemlerinin üretkenlik açısından farklılık gösterdikleri; -er ve -man fonemlerinin yüksek üretkenliğe sahip oldukları ve -ist ve -ian fonemlerinin yüksek üretkenliğe sahip olmadığı görülmüştür. İkinci çalışmada, -y, -ist ve -ian sıfat morfemleri -y, -ish ve -ous aynı zamanda nadiren kötü üretkenlik; -y çok üretken iken -ish ve -ous daha az üretkendir. Her iki çalışmanın da sonuçları, daha üretken son eklere ilişkin spesifik öngörüyü desteklememiştir Sonuçlar genel hipotezle tutarlıydı. Farklı üretkenlik derecelerine sahip son ekler, kademeli hazırlama etkileri üretecektir.
Özet (Çeviri)
Convergence Theory (CT) suggests that morphological effects are an emergent product of the convergence of orthographic, phonological, and semantic codes. At its core, CT attempts to capture the quasi-regularities ubiquitous in“morphological”phenomena. Consistent with the CT framework, recent research with adults has demonstrated that the magnitude of priming for pairs such as, teacher teach, is moderated by the degree of semantic and phonological overlap between the prime and the target. An additional factor that seems central to“morphological”processes is productivity. Productivity is central to theories about the development of different morphemes and may affect processing speed for complex words. The purpose of the current project was to look at certain productive and nonproductive (less productive) affixes and how they affect the speed of processing for complex English words. The role of productivity in priming suffixed English words was examined using a lexical decision paradigm. The first study focused on the agentive morphemes -man, -er, -ian, and -ist which vary in productivity; -er and -man are highly productive whereas -ist and -ian are not. The second study focused on the adjectival morphemes -y, -ish, and -ous which also vary in productivity; -y is very productive whereas -ish and -ous are less productive. Although the results of both experiments did not support the specific prediction that more productive suffixes would prime more. the results were consistent with the general hypothesis that suffixes with different degrees of productivity would produce graded priming effects.