İnsan over stromasında telosit hücre varlığının araştırılması
The investigation of the presence of telocyte cells in the human ovarian stroma
- Tez No: 852712
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Telositler, oldukça yeni ve etkileyici bir interstisyel hücre türü olarak tanımlanmıştır. Önceden interstisyel Cajal benzeri hücreler (ICLC'ler) olarak bilinen bu hücreler artık literatürde son derece uzun ve ince telopodları sayesinde ayırt edilebilmektedirler. Bu hücreler bugüne kadar insan ve birçok farklı canlı türüne ait organda tanımlanmıştır. Telositler, dişi üreme sistemi organlarında da bulunmaktadır, ancak literatürde bugüne kadar telositlerin insan overlerindeki varlığını, lokalizasyonunu, rollerini veya morfolojik karakterizasyonunu açıklayan bir veriye rastlanmamıştır. Telositler hücreden hücreye sinyal gönderme, bağışıklık gözetimi, doku morfogenezi ve homeostazinin düzenlenmesinde, ayrıca çeşitli patolojilerde hatta tümörojenezde önemli roller oynadıkları gösterilmiştir. Telositler farklı belirteçler eksprese veya ko-eksprese edebilirler fakat, genel olarak CD34, vimentin ve PDGRF-β, c-kit ve α-SMA güvenilir telosit belirteçleri olarak kabul edilmişlerdir. Çalışmalar, insan overinde birden fazla stromal hücre kümesinin varlığı doğrulanmıştır, ancak stromal hücre tür ve karakterlerini kapsamlı ve eksiksiz olarak gösteren çalışmalar yetersizdir. Bu sebeple, telositlerin insan over stromasında mevcut olup olmadığını değerlendirmenin, overlerindeki henüz tam olarak tanımlanamamış stromal hücrelerin anlaşılması için kritiktir. Bu çalışmada, Total Histerektomi ve Bilateral Salpingo-Ooferektomi (THBSO) ameliyatı geçirmiş, 18-65 yaş arası, çeşitli rahim hastalıkları nedeniyle hastaneye başvuran ve kemoterapi almamış kadınlardan alınan dokular incelenmiştir. Over dokuları immünhistokimyasal ve immünfloresan analizleri ileCD34/c-kit, CD34/vimentin, CD34/PDGFR-β ve CD34/α-SMA ile işaretlendi ve telositler, fibroblast ve perisitlerden ayrılarak tamamen farklı hücreler olarak tanımlandı. Ayrıca geçirimli elektron mikroskobu ve immünogold yöntemi ile CD34 ile şaretlenen bu hücrelerin ultra yapıları incelendi ve tipik morfolojileri göz önüne alındığında insan overindeki varlıkları doğrulandı. Bu bağlamda çalışmamızın sonuçlarının, gelecekte over morfolojisine dair olan çalışmalara ışık tutacağı ve over patolojilerinin mekanizmalarının daha iyi anlaşılması için yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Telocytes have been identified as a relatively new and fascinating type of interstitial cells. These cells, previously known as interstitial Cajal-like cells (ICLCs), can now be distinguished in the literature by their extremely long and thin telopods. Telocytes are present in various organs, including the female reproductive system in human and other living species but no literature exists yet explaining their presence, localization, roles, or morphological characterization in human ovaries. Telocytes have been shown to play important roles in cell-to-cell signaling, immune surveillance, regulation of tissue morphogenesis and homeostasis, as well as in various pathologies and even tumorigenesis. Telocytes can express or co-express different markers, but in general, CD34, vimentin and PDGRF-β, c-kit and α-SMA have been considered reliable telocyte markers. Studies have confirmed the existence of multiple stromal cell clusters in the human ovary, but comprehensive demonstrations of cell types and characters remain insufficient. Therefore, assessing whether telocytes are present in the human ovarian stroma is critical for understanding the as-yet-undefined stromal cells in the ovaries. This study investigates tissues from women who underwent Total Hysterectomy and Bilateral Salpingo-Oophorectomy (THBSO) surgery, aged 18-65, who were admitted to the hospital due to various uterine diseases and had not received chemotherapy. Ovarian tissues were marked with CD34/c-kit, CD34/vimentin, CD34/PDGFR-β and CD34/α-SMA by immunohistochemical and immunofluorescence analyses, and telocytes were distinguished from fibroblasts and pericytes and identified as completely different cells. In addition, the ultrastructure of these cells labelled with CD34 was examined by transmission electron microscopy and the immunogold method, and their presence in the human ovary was confirmed, considering their typical morphology. In this context, we believe that the results of our study will shed light on future studies on ovarian morphology and provide guidance for a better understanding of the mechanisms of ovarian pathologies.