İnmeli hastaların beslenme durumunun izleminde yoğun ve standart beslenme danışmanlığının karşılaştırılması
Comparison of intensive and standard nutrition counseling in monitoring the nutritional status of stroke patients
  1. Tez No: 852711
  2. Yazar: DİLEK SEYİDOĞLU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı 65 yaş ve üstü inme hastalarında yoğun beslenme danışmanlığının standart beslenme danışmanlığına göre beslenme durumuna ve fonksiyonel iyileşmeye etkisini incelemektir. Yöntem: Randomize kontrollü planlanan çalışmaya 61 hasta dahil edilmiştir. Yoğun beslenme danışmanlığı (YBD) grubundaki hastalara (n=31) hastane yatışları süresince eğitim materyalleri aracılığıyla beş aşamalı beslenme danışmanlığı verilmiş, taburculuklarının ikinci haftası ve ikinci ayı telefonla, birinci ve üçüncü ayı poliklinik kontrolleri sırasında hastalarla yüz yüze görüşülmüştür. Standart beslenme danışmanlığı grubundaki (SBD) hastalara sadece (n=30) hastane yatışı ve taburculuğu sırasında beslenme danışmanlığı verilmiş, hastalarla taburculuklarının birinci ve üçüncü ayı yüz yüze görüşülmüştür. Tüm hastaların yatış sırasında, birinci ve üçüncü ayda malnütrisyon riski, malnütrisyon durumu, fonksiyonel durumu değerlendirilmiş, antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Hastaların beslenme durumu ve fonksiyonel durumları yatış, birinci ay ve üçüncü ay iki grup arasında ve grup içinde zamana göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Tüm hastalar yatış sırasında malnütrisyon riski altındadır. YBD grubunda malnütrisyon risk oranı birinci ayda %19,4, üçüncü ayda %12,9 iken SBD grubunda birinci ayda %16,7, üçüncü ayda %40'tır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effect of intensive nutritional counseling on nutritional status and functional recovery in stroke patients over the age of 65, compared to standard nutritional counseling. Methods: 61 patients were included in randomized controlled study. Patients in the intensive nutrition counseling (INC) group (n = 31) were given five-stage nutritional counseling through educational materials during their hospitalization, and were interviewed by phone in the second week and second month of their discharge, and face to face during the outpatient clinic controls in the first and third months. Patients in the standard nutritional counseling (SNC) group (n=30) were given nutritional counseling only during hospitalization and discharge, and were interviewed face to face in the first and third months of their discharge. Malnutrition risk, malnutrition status, and functional status of all patients were evaluated and anthropometric measurements were taken during the their hospitalization and first and third months of discharge. The nutritional status and functional status of the patients were evaluated according to time between the two groups and within the group during hospitalization, the first month and the third month. Results: All patients are at risk of malnutrition during admission. While the malnutrition risk rate in the INC group is 19.4% in the first month and 12.9% in the third month, it is 16.7% in the first month and 40% in the third month in the SNC group. In the third month, the risk of malnutrition in the INC group was significantly lower than in the SNC group (p0.05), there was a significant decrease in body weight (71.6±12 kg and 69.7±12.2 kg), body mass index (27.2±4.7 kg/m2 and 26.4±4.5 kg/m2) and calf circumference (33.8±3.7 cm and 33.2±3.5 cm) in the third month compared to hospitalization in the SNC group (p0.05).