Gömülü mandibular üçüncü molar diş cerrahisinde kullanılan deksketoprofen trometamol ve ketoprofenin postoperatif etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the postoperative effects of deksketoprofen trometamol and ketoprofen used in mandibular impacted third molar dental surgery
- Tez No: 852738
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ FINDIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin çekim operasyonları en sık yapılan işlemlerden biridir ve postoperatif gelişen komplikasyonların görülme olasılığını azaltmak için NSAİİ'ler en sık araştırılan ilaçlardır. Deksketoprofen trometamol ve ketoprofenin gömülü kemik retansiyonlu mandibular üçüncü molar diş çekiminden sonra gelişen ağrının önlenmesinde rutin olarak tercih edilen ilaçlardandır. Ağrı çekim sonrası gelişen en önemli komplikasyonlarıdan biridir ve hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, deksketoprofen trometamol ve ketoprofenin, kemik retansiyonlu gömülü mandibuler üçüncü molarların çekimi sonrası ağrı kesici etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma, 2023 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'ına başvuran hastalarda üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya, panoramik radyografında çift taraflı olarak mezioangular pozisyonlu gömülü mandibular üçüncü molar dişi bulunan hastalar dahil edildi. Yaşları 18-35 arasında olan 80 hasta çalışmaya katıldı. Araştırmada kullanılan 2 ilacın operasyon sonrası kullanımlarının ağrı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için VAS (Vizüel Analog Skala) kullanıldı. Postoperatif ağrı tedavisinin kalitesini değerlendirmek için de QUİPS anketi kullanıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmada gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Postoperatif ketoprofen kullanımının deksketoprofen trometamole göre daha yüksek ağrı skorları gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında, çekim sonrasında deksketoprofen trometamol kullanımın ise hastalar tarafından daha yüksek memnuniyet skorları aldığı bulunmuştur. Ayrıca, ketoprofen kullanan hastaların postoperatif olarak daha fazla ağrı kesici ihtiyacı duyduğu görülmüştür. Çalışmada test edilen her iki ilaç için de hastalarda bir yan etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the Oral and Maxillofacial Surgery departments, mandibular impacted third molar operations are one of the most frequently performed procedures. NSAIDs are the most commonly investigated drugs to reduce the likelihood of postoperatively developing complications. Dexketoprofen trometamol and ketoprofen are routinely preferred in the prevention of pain that develops after the extraction of impacted mandibular third molars with bone retention. Pain is one of the most important complications after extraction and negatively affects the quality of life of patients. The aim of this study is to compare the pain relief activities of dexketoprofen trometamol and ketoprofen after the extraction of the mandibular impacted third molar teeth with bone retention. The study was performed in 2023 in patients who applied to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry of Süleyman Demirel University. The patients who have the panoramic radiograph with bilaterally mandibular impacted third molar have the mesioangular position were included in the study. The study was performed with 80 patients with an age range of 18 to 35. VAS (Visual Analog Scale) was used to evaluate the effects of the use of two drugs investigated in the study on pain. Quips questionnaire was also used to assess the quality of postoperative pain treatment. The results were statistically evaluated. Statistically significant differences between groups were found in the study. The use of postoperative ketoprofen showed higher pain scores than dexketoprofen trometamol. In addition, the use of dexketoprofen trometamol after the extraction was found to have higher satisfaction scores by the patients. Moreover, patients using ketoprofen needed more painkillers after the operation. There was no side effect for both drugs investigated in the study.