Diyet inflamatuar indeksi ile biyokimyasal parametreler ve yaşam kalitesi ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between dietary inflammatory index and biochemical parameters and quality of life
  1. Tez No: 852739
  2. Yazar: BEGÜM ÇEVİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı hastaneye başvuran hastaların beslenme durumları, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve yaşam kalitesi ile Diyet İnflamatua İndeksi (Dİİ) arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmaya, 2 Haziran-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında çalışmaya katılımı gönüllü olarak kabul eden, yaşları 20 ile 65 arasında değişen, 33 erkek ve 45 kadın hasta ile yürütülmüştür. Katılımcılar Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Polikliniğine gelip, doktor tarafından ağırlık kontrolü veya sağlıklı beslenme danışmalığı almak üzere Beslenme ve Diyet Polikliniğine yönlendirilen hastaların içerisinden seçilmiştir. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri; özel diyete devam edenler, hamile veya emzikli olanlar, psikiyatrik tedavi alanlar olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri genel bilgiler formu, antropometrik ölçümler, besin tüketim kaydı, fiziksel aktivite anketi, Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği, Yaşam Kalitesi Ölçeği, Diyet İnflamatuar İndeksi hesaplaması kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 29v istatistiksel programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Dİİ skoru ile ağırlık (r= -0.265) ve bel çevresi (r=-0.248) arasında negatif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermiştir (p0.05). Ayrıca yaşam kalitesi ortalama puanlarının diyet inflamatuar indeks quartillerine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı gözlenmiştir (p>0.05). Elde edilen bulgular diyet inflamatuar indeks ile biyokimyasal parametreler ve yaşam kalitesi ilişkisi için ileri çalışmalar gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to investigate the relationship between the nutritional status, anthropometric measurements, biochemical parameters and quality of life of patients admitted to hospital and DIQ. The study was conducted between 2 June and 30 August 2023 with 33 male and 45 female patients aged between 20 and 65 years, who voluntarily accepted to participate in the study. Participants were selected from the patients who applied to Maltepe University Faculty of Medicine Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic and were referred to the Nutrition and Diet Outpatient Clinic for weight control or healthy eating counselling. Data were collected by using General Information Form, Anthropometric Measurements, Food Consumption Record, Physical Activity Questionnaire, Depression-Anxiety-Stress Scale, Quality of Life Scale, Dietary Inflammatory Index calculation. Data analyses were conducted using SPSS 29v statistical software. The results indicated a negative, weak and significant correlation between DII scores and weight (r= -0.265) and waist circumference (r=-0.248) (p0.05). In addition, it was observed that the mean scores of quality of life did not differ significantly according to the dietary inflammatory index quartiles (p>0.05). The findings indicate that further studies are needed to examine the relationship between dietary inflammatory index and biochemical parameters and quality of life.