Kültürel miras turizm potansiyelinin bölgesel gelişmeye katkısında algı araştırması: Gaziantep örneği
Perception research on the contribution of cultural heritage tourism potential to regional development: The case of Gaziantep
- Tez No: 852777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
İnsanlık, tarihin derinliklerinden bu yana çevresini şekillendirme arzusu içerisinde olmuştur. Bu duygunun bir ürünü olarak ortaya çıkan kültürel miras eserlerinden bazıları zaman içerisinde varlığını sürdürerek günümüze ulaşabilmeyi başarmış ve kültürel miras turizmi içerisinde değerlendirilir hale gelmiştir. Bununla birlikte küreselleşen dünyada mesafelerin kapanması ve uluslararası etkileşimin artması, insanları otantik deneyim arayışına yönlendirmiştir; bu durum ise kültürel miras turizminin gelişmesine neden olmuştur. Bu bağlamda gelişen kültürel miras turizmi, gerçekleştiği destinasyonların ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesine katkı sağlayarak bu alanlara hareketlilik kazandırmıştır. Yüksek düzeyde kültürel miras turizm potansiyeline sahip olan ve Mezopotamya'nın zengin tarihine tanıklık eden Gaziantep bölgesi, kültürel miras turizmi alanında öne çıkan destinasyonlar arasında yer almaktadır. Bu noktadan hareketle, bu araştırmanın temel amacı, Gaziantep bölgesinin kültürel miras turizm potansiyelinin, bölgenin genel gelişimine olan katkısını paydaş görüşlerine göre incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanarak, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile 40 katılımcıyla yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, Gaziantep'teki kültürel miras değerlerinden bazılarının öne çıktığı ve talep gördüğü, ancak önemli bir kısmının geri planda kaldığı belirlenmiştir. Bu değerlerin kapsamlı bir master planı ve etkili tanıtımlarla ön plana çıkarılması durumunda Gaziantep'in kültürel miras turizmi açısından daha fazla ilgi çekeceği ve bölgesel gelişime olumlu yönde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity has had the desire to shape its environment since the depths of history. Some of the cultural heritage works that emerged as a product of this feeling have survived over time and have survived to the present day and have become evaluated within the scope of cultural heritage tourism. Together with this, in the globalizing world, the closing of distances and the increase in international interaction have led people to seek authentic experiences; This situation has led to the development of cultural heritage tourism. In this respect, developing cultural heritage tourism has contributed to the economic, social and cultural development of the destinations where it takes place and brought dynamism to these areas. Gaziantep region, which has a high level of cultural heritage tourism potential and witnesses the rich history of Mesopotamia, is among the prominent destinations in the field of cultural heritage tourism. Starting from this point, the main purpose of this research is to examine the contribution of the cultural heritage tourism potential of the Gaziantep region to the general development of the region according to partners' opinions. With the help of qualitative research methods, face-to-face in-depth interviews were conducted with 40 participants using the semi-structured interview technique, and the data obtained were evaluated using the thematic analysis method. As a result of the analysis, it was determined that some of the cultural heritage values in Gaziantep stand out and are in demand, but a significant part of them remains in the background. It is thought that if these values are brought to the fore with a comprehensive master plan and effective promotions, Gaziantep will attract more attention in terms of cultural heritage tourism and will contribute to its regional development positively.