Süt alerjisi şüphesi olan çocuklarda tam katı ve yarı katı yöntemle ölçülen serum süt spesifik IgE ölçümleri arasındaki korelasyonun belirlenmesi
Determination of correlation between serum milk specific IgE results measured by solid and semi-solid methods in children with suspicious milk allergy
- Tez No: 852778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KARAATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnek sütü alerjisi, çocukluk çağında sık görülen besin alerjileri içerisindedir. İnek sütü alerjisi tanısı konulurken çeşitli laboratuvar testleri kullanılmaktadır. Bu testlerden birisi de serum süt spesifik IgE ölçümüdür. Süt spesifik IgE ölçümünde tam katı ve yarı katı yöntemler kullanılır. Bu çalışmanın amacı; yarı katı yöntemle yapılan ölçümler sonrası elde edilen değerlerin, tam katı yöntemle elde edilen değerlerle korelasyonunu araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Kliniğine inek sütü alerjisi şüphesiyle başvuran veya takip edilen 0-18 yaş arasındaki hastalar değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, inek sütü alerjisiyle ilişkili semptomları, diğer alerjik hastalıkları, laboratuvar sonuç değerleri, tam katı ve yarı katı yöntemle ölçülen süt spesifik IgE sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 91'i (%60,7) erkek, 59'u (%39,3) kız olmak üzere 150 hasta dahil edildi. Hastaların başvuru yaşlarının ortancası 6 ay (4-9), sIgE ölçüm yaşlarının ortancası 10,6 ay (6-16,9) olarak bulundu. 130 (%88,5) hastada deri bulguları, 25 (%16,8) hastada gastrointestinal sistemle ilgili bulgular, 6 (%4) hastada da solunum sistemiyle ilgili bulgular vardı. 138 (%92,1) hastada atopik dermatit, 6 (%4) hastada proktokolit, 4 (%2,7) hastada astım ve 1 (%0,7) hastada eozinofilik özofajit eşlik eden diğer alerjik hastalıklardı. 27 (%18) hastanın ailesinde alerjik hastalık öyküsü vardı. Süt spesifik IgE ölçümünde yarı katı yöntemle elde edilen sonuçların ortancası 0,20 kU/L (0,10-1,60) iken, tam katı yöntemle elde edilen sonuçların ortancası 0,1 kU/L (0,01-0,87) olarak bulundu. Yarı katı yöntemle yapılan ölçümde 81 (%54) hastanın test sonucu negatifken, tam katı yöntemle yapılan ölçümde 88 (%58,1) hastanın test sonucu negatif bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Cow's milk allergy is common in childhood. Some laboratory tests are used to diagnose cow's milk allergy. One of these tests is the measurement of serum cow's milk(CM) specific immunoglobulin E(sIgE). Solid(ImmunoCAP™) and semi-solid(Immulite 2000 XPi) methods are used to detect CM sIgE. Most of the studies have been conducted by using ImmunoCAP™, and there are relatively fewer studies using Immulite 2000 XPi system. The purpose of this study is to investigate the correlation between the values of CM sIgE results obtained from semi-solid and solid methods. Methods: The study included patients aged between 0-18 years, who were followed up or applied with suspected cow's milk allergy at Ankara Bilkent City Hospital, Pediatric Allergy and Immunology Department. Demographic characteristics, laboratory findings, and results of CM sIgE values measured by solid and semi-solid methods were evaluated. Results: Of the 150 patients, 91 (60.7%) were male and, 59 (39.3%) were female. The median age of the patients on admission was 6 (4-9) months and, the median age at the sIgE measurement was 10.6 (6-16.9) months. 130 (88.5%) patients had skin symptoms, 25 (16.8%) patients had gastrointestinal system symptoms, and 6 patients (4%) had respiratory system symptoms. Concomitant atopic diseases were atopic dermatitis in 138 (92.1%) patients, proctocolitis in 6 (4%) patients, asthma in 4 (2,7%) patients and eosinophilic esophagitis in one (0,7%) patient. Twenty-seven(18%) patients had a family history of atopic disease. The results of CM sIgE measured by Immulite 2000 XPi was median 0.20 kU/L (0.10-1.60) and, the median of ImmunoCAP™ was 0.1 kU/L (0.01-0.87). The Immulite 2000 XPi test results of 81 (54%) patients were negative, on the other hand ImmunoCAP™ test results of 88 (58.1%) patients were negative.