Yukarı Mezopotamya'nın 'Altın Üçgeni'nde kültür turizmi
Cultural tourism in The 'Golden Triangle' of Upper Mesopotamia
- Tez No: 865355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN ÜNSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Turizm, Art History, History, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ile küreselleşme, insanların eski medeniyetlerin yaratmış olduğu farklı kültürel değerleri görmesine olanak sağlayarak kültür turizminin öne çıkmasını sağlamıştır. Zamanla artan turist yoğunluğu, turizm anlayışının farklılaşması ve bölgelerin en iyi şekilde tanıtılması gerekliliği turizmin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılması zorunluluğunu meydana getirmiştir. Anadolu'nun Mezopotamya'ya açılan kapısı olan ve Yukarı Mezopotamya'nın en kuzeyini oluşturan Güneydoğu Anadolu Bölgesi etnik, dinsel çeşitliliği ve önemli ticaret yolları üzerinde olması sebebiyle kültürel etkileşimin yoğun bir şekilde yaşandığı bir bölge olarak kültür turizminin alt kollarından olan; birbirlerini birçok açıdan kapsayan ve birbirleriyle ortak noktalarda kesişen inanç turizmi, arkeoturizm ve kültürel miras turizmi açısından oldukça önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu durum, özellikle turizm çevresinde“Mezopotamya'nın Altın Üçgeni”ifadesi kullanılarak bölgenin öne çıkarılmaya çalışılmasından da anlaşılmaktadır. Tez çalışması kapsamında bölgede“Altın Üçgen”ifadesini ortaya çıkaran tarihsel geçmiş ve köklü uygarlıkların meydana getirdiği kültürel varlıklar, bölgenin kültür turizmi potansiyelinin tanıtılması gerektiği düşüncesiyle kültür turizminin çeşitlendirilmesi sonucu yer edinen inanç turizmi, arkeoturizm ve kültürel miras turizmi açısından ele alınarak, turist rehberliği literatürüne interdisipliner bölgesel bir kültür okuması kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technological developments and globalization have triggered the curiosity of people to see, learn and recognize different cultural values created by ancient civilizations, making cultural tourism come to the fore. The increasing tourist density over time and the differentiation of tourism understanding and the necessity of introducing the regions in the best way have created the necessity of working on the diversification of tourism. Southeastern Anatolia Region, which is Anatolia's gateway to Mesopotamia and constitutes the northernmost part of Upper Mesopotamia, is one of the sub-branches of cultural tourism as a region where cultural interaction is intense due to its ethnic and religious diversity and being on important trade routes. It has a very important potential in terms of faith tourism, archaeotourism and cultural heritage tourism, which cover each other in many aspects and intersect at common points. This situation can be understood from the fact that the region is tried to be highlighted by using the expression“Golden Triangle of Mesopotamia”, especially in the tourism environment. Within the scope of the thesis study, the cultural assets created by the historical past and deep-rooted civilizations in the region that reveal the expression“Golden Triangle”, faith tourism, which has gained its place as a result of the diversification of cultural tourism, with the thought that the cultural tourism potential of the region cannot be adequately evaluated and should be promoted, in terms of archaeotourism and cultural heritage tourism, an exemplary interdisciplinary regional culture reading has been tried to be given to the tourist guide literature.