İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sahip oldukları kelime hazineleri, konuşma kaygıları ve yazma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the vocabulary, speaking anxiety and writing anxiety of primary school 4th grade students
  1. Tez No: 852780
  2. Yazar: ŞEKÜRE TEKİN PESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın ana amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin kelime hazineleri, konuşma kaygıları ve yazma kaygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğrencilerin kelime hazinesi, konuşma ve yazma kaygılarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesidir. Bu amaca yönelik olarak çalışmada araştırma modeli olarak korelasyonel model kullanılmıştır. Çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılı Gaziantep ili Şehitkamil ilçe merkezinden random (rastgele) yolla seçilen farklı sosyoekonomik düzeyden dokuz ilkokuldan toplam 758 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri ''Kelime Hazinesi Testi'', ''Sınıf Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği'', ''İlkokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerle aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları yapılmış, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Kat Sayısı hesaplama analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi sonucunda ortaya çıkan bulgular ışığında ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin orta düzeyde kelime hazinesine, düşük düzeyde konuşma kaygısına ve orta düzeyde yazma kaygısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin kelime hazinesi düzeyleri ile konuşma ve yazma kaygıları arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin konuşma kaygıları ile yazma kaygıları arasında da pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the relationship between vocabulary, speaking anxieties and writing anxieties in fourth graders and to determine whether vocabulary, speaking and writing anxieties differ according to demographic variables. For this purpose, correlational model was used as the research model in the study. The study was conducted in the 2022-2023 academic year with a total of 758 primary school fourth grade students from nine primary schools with different socioeconomic levels, randomly selected from the Şehitkamil district center of Gaziantep province. The data of the study were collected by“Vocabulary Test”,“Class Speaking Anxiety Scale”,“Writing Anxiety Scale for Primary School Education”and“Personal Information Form”. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 26.0 package program. Arithmetic mean and standard deviation calculations were made with the data obtained, and t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Multiplication of Moments Correlation Coefficient programming analyzes were performed. The findings resulting from the analysis of the data revealed that fourth graders in primary schools have a medium level of vocabulary, a low level of speaking anxiety and a medium level of writing anxiety. According to the research opportunity, a negative, low-significant relationship is possible between vocabulary level and speaking and writing anxieties. A moderately significant relationship with positive aspects was detected between speaking anxieties and writing anxieties.