Yaşlılara önerilen lavanta kokusunun uyku kalitesi ve fiziksel denge üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of lavender fragrance recommended for the elderly on sleep Quality and physical balance: Randomized controlled trial
  1. Tez No: 852784
  2. Yazar: HAMZA ÖZCİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma yaşlılara önerilen lavanta kokusunun uyku kalitesi ve fiziksel denge üzerine etkisini incelemek amacıyla öntest-sontest paralel grup randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırma Konya'nın bir merkez ilçesinde yürütüldü. Araştırma 45 girişim, 45 kontrol grubu olmak üzere 90 yaşlı bireyle yapıldı. Girişim ve kontrol gruplarına öntest olarak Kişisel Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Girişim grubundaki yaşlılara bir ay boyunca lavanta keselerini yastıklarının içine koyarak uyumaları istendi. Sontest olarak PUKİ ve BDÖ uygulandı. Veri analizinde sayı, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalama, ortanca değerleri, t testi, ki kare, Wilcoxon, Mann Whitney U ve Fisher Exact testleri kullanıldı. Girişim grubunda PUKİ Uyku Kalitesi puanı öntestte 1,37±0,68 sontestte 0,86±0,58 idi. PUKİ Uyku Latansı girişim gurubu öntest puan ortalaması 1,53±1,01 sontest puan ortalaması 0,95±0,76'ydı.
Özet (Çeviri)
The research is a pretest-posttest parallel group randomized controlled trial to determine the sleep quality and physical balance power intensity of lavender oil recommended for the elderly. Research Konya center district made. The research was conducted with 90 elderly people, 45 in the experimental group and 45 in the control group. Personal Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index and Berg Balance Scale training as pretest for entry and control. The elderly in the intervention groups were asked to sleep with lavender sachets inside their pillows for a month. As a posttest, you learn PUKİ and BBS. Number, percentage, standard deviation, arithmetic mean, median values, t-test, chi square, Wilcoxon, Mann Whitney U and Fisher Exact tests in data analysis. Sleep Quality score in the entry group was 1.37±0.68 in the pretest and 0.86±0.58 in the posttest. Sleep Latency trial group pretest score was 1.53±1.01 and posttest score was 0.95±0.76.