Tıp fakültesi öğrencilerinin Human papilloma virüs ve aşısı konusunda bilgi tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of knowledge, attitudes and behaviors of medical students about Human papilloma virus and vaccine
  1. Tez No: 852785
  2. Yazar: MELTEM SEÇKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SIRRI KETEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Toplumda aşılanma oranının yükseltilmesinde doktorların tavsiyesinin büyük rolü olduğu için çalışmamızda tıp fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin HPV enfeksiyonu ve aşısına ilişkin bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve farkındalığın arttırılmasını amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2023 yılında eğitim öğretim döneminde öğrenim gören tıp fakültesi öğrencileri üzerinde yapıldı. Çalışma Haziran 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Bu çalışma, tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışmadır. Çalışma, katılımcıların HPV enfeksiyonu ve aşısı konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla anket çalışması yapılarak uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 328 öğrencinin %47,9'u kadın, %52,1'i erkek olup, yaş aralıkları 17 ile 34 arasında değişmekteydi. Öğrencilerin %42,4'ü HPV enfeksiyonu hakkında bilgi düzeyini yeterli buluyorken, %31,1'i HPV aşısı hakkında bilgi düzeyini yeterli bulmaktaydı. Katılımcıların %8,8'i HPV aşılarından birini yaptırdığını, %81,1'i HPV aşılarından birini yakınlarına önereceğini belirtti. Cinsiyete ve medeni duruma göre HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi düzeyi puanları benzer olarak saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Since the recommendation of doctors plays a significant role in increasing vaccination rates in society, our study aims to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of medical faculty students regarding HPV infection and vaccine, and to increase awareness. Material and Method: The study was conducted on medical faculty students studying at Gaziantep University Faculty of Medicine during the 2023 academic year. The study was carried out between June 2023 and November 2023. This study is a descriptive cross-sectional study. A survey was conducted to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of the participants regarding HPV infection and vaccine. Results: Of the 328 students participating in the study, 47.9% were female and 52.1% were male, with ages ranging from 17 to 34. While 42.4% of the students found their knowledge level sufficient about HPV infection, 31.1% found their knowledge level sufficient about HPV vaccine. 8.8% of the participants stated that they had received one of the HPV vaccines, and 81.1% stated that they would recommend one of the HPV vaccines to their relatives. Knowledge level scores regarding HPV infection and vaccine were found to be similar according to gender and marital status (p>0.05).