Akciğer kanseri olgularında mediastinal lenf nodu tutulumunun PET/BT ve invaziv girişim sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of PET/CT and ınvasive ıntervention results of mediastinal lymph nodes in lung cancer cases
  1. Tez No: 852790
  2. Yazar: METİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUH ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Akciğer kanseri tanısı almış olgularda uygun tedavi yöntemini belirlemek ve hastalık sürecini tahmin etmek için TNM evrelemesinden yararlanılır. Mediastinal evreleme özellikle bu açıdan son derece kıymetlidir. Bu çalışma akciğer kanserli hastalarda mediastinal lenf nodlarının PET / BT tutulumunun invaziv yöntemlerin sonuçlarıyla karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2015 – 30 Mart 2022 zaman aralığında kliniğimizde akciğer kanseri tanısı almış 100 olgu araştırma grubunu oluşturdu. Mediastenin değerlendirilmesinde invaziv tanı / tedavi yöntemi yapılmış olguların histopatolojik verilerine dayanarak PET / BT'nin mediastinal evrelemedeki tutarlılıkları yüzde tutarlılık yöntemiyle saptanacaktır. Bulgular: Hastaların 87(%87)'si erkek, 13(%13)'ü kadın idi. Ortalama yaş 61,6 (34-78) idi. Çalışmamızda PET / BT'nin mediastinal evrelemesi için duyarlılık %85, özgüllük %75, yanlış pozitif değer %25, yanlış negatif değer %15, pozitif öngörü değer %70, negatif öngörü değer %88, olabilirlik oranı 3,36 ve doğruluk oranı %79 olarak tespit edildi. Sonuç: PET / BT, mediastinal lenf nodlarında FDG tutulumu düşük olan hastalarda invaziv evreleme ihtiyacının daha az olduğu ancak yanlış negatif sonuçları düşürmek ve olguları yersiz cerrahiden korumak amacıyla yüksek riskli olgularda PET / BT negatif olsa bile lenf nodunun lokalizasyonuna göre invaziv evrelemenin gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Appropriate treatment method in patients diagnosed with lung cancer TNM staging is used to identify and predict disease progression. Mediastinal staging is especially valuable in this respect. This study was conducted to compare the PET/CT uptake of mediastinal lymph nodes with the results of invasive methods in patients with lung cancer. Materials and Methods: Between January 1, 2015 and March 30, 2022, 100 cases diagnosed with lung cancer in our clinik formed the research group. Based on the histopathological data of the cases who underwent invasive diagnosis/treatment method in the evaluation of the mediatinum, the consistency of PET/CT in mediastinal staging will be determined by the percent consistency method. Findings: 87(87%) of the patients were male and 13(13%) were female. The mean age 61.6 (34-78). In our study,the sensitivity for mediastinal staging of PET/CT is 85%, specificity 75%, false positive value 25%, false negative value 15%, positive predictive value 70%, negative predictive value 88%, likelihood ratio 3.36 and accuracy rate 79% it was found to be. Conclusion: We think that PET/CT requires less invasive staging in patients with low FDG uptake in mediastinal lymph nodes, but invasive staging is needed according to lymph node localization in high risk cases, even if PET/CT is negative, in order to reduce false negative results and protect patients from unwarranted surgery.