Döviz kurlarının dış ticarete etkileri: Türkiye ve Avrupa Birliği örneği
Effects of exchange rates on foreign trade: The example of Türkiye and the European Union
- Tez No: 852792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
2015 yılından bu yana değer kaybı içinde bulunan Türk Lirası'nın bu durumu ülke içerisinde gerek ihracat gerekse ithalat yapan firmalar açısından önemli döviz kuru etkilerini de beraberinde getirmektedir. Döviz kazandırıcı faaliyet olması açısından ihracatı, döviz harcama özelliği ile de ithalatı etkileyen döviz kuru hareketleri, dış ticaret için alınan kararların baş rolüne oturmaktadır. Çünkü dış ticaret açığındaki gelişmeler Türkiye'nin hem yurtiçi hem de global piyasalarda en önemli göstergelerinden biridir. Bu kapsamda değerlenen veya değer kaybeden Türk Lirası'nın dış ticarete yani ithalata ve ihracata etkileri tarihsel çerçeve ve temel kavramlar ışığında bu çalışmada ele alınmaktadır. Türkiye ekonomisinde belirleyici olan dönemler itibariyle uygulanan döviz kuru rejimlerinin, ticareti nasıl şekillendirdiği ve değerlendirme yaparken tek başına etkili olup olmadığını göreceğiz. Çünkü reel sektör artan talebi karşılarken dış piyasalardan önemli ölçüde etkilenmekte ve globalleşmeyle birlikte bu etkileşim önemli finansal sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This situation of the Turkish Lira, which has been depreciating since 2015, brings with it significant exchange rate effects in terms of both Export and Import companies. Exchange rate movements, which affect exports in terms of foreign exchange earning activities and imports with their foreign exchange spending feature, play the leading role in the decisions taken for foreign trade. Because the developments in the Foreign Trade Deficit are one of the most important indicators of Turkey in both domestic and global markets. In this context, the effects of the Turkish Lira, which has appreciated or depreciated, on foreign trade, that is, on imports and exports, are discussed in this study in the light of historical framework and basic concepts. We will see how the exchange rate regimes applied in terms of the decisive periods in the Turkish economy shape trade and whether they are effective on their own when making an assessment. Because while the real sector meets the increasing demand, it is significantly affected by foreign markets and this interaction with globalization creates important financial results.