Klasik ve çağdaş tefsirler ışığında Ra'd Sûresi konulu tefsiri
In the light of classical and contemporary interpretations commentary on the Surah Ra'd
  1. Tez No: 852852
  2. Yazar: CİHAT MEHMET KAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sûre, ismini on üçüncü âyette geçen gök gürültüsü anlamındaki“Raʿd”kelimesinden almaktadır. Mushafta on üçüncü, nüzul olarak da doksan altıncı sırada yer alan Raʿd Sûresi kırk üç âyetten oluşmaktadır. İhtiva ettiği konular açısından çoğunluğun görüşüne göre Mekkî bir sûredir. Bu çalışma Raʿd sûresini tevhid, nübüvvet, ahiret, ibadet şeklindeki temel esaslar üzerinden incelemektedir. Ayrıca araştırmada söz konusu bu temel esaslar çerçevesinde Raʿd sûresi, konulu tefsir metodu izlenerek alt başlıklar altında değerlendirilmeye tâbi tutulmuştur. Bu tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmektedir. İlk bölüm konulu tefsirin mahiyetinden, sûre hakkında genel bilgilerden ve sûrenin ana konularını oluşturan temel kavramlardan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise Raʿd sûresi konulu tefsir metodu ile klasik ve çağdaş tefsirlerden istifade edilerek ana konuları ekseninde incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise çalışmada incelenen sûre ile ilgili genel değerlendirmelere yer verilmektedir. Raʿd Sûresi'nde genel itibariyle Allah'ın varlığı, birliği ve kudretinin akli delillerle ispatı, Kur'an'ın hak oluşu, nübüvvetin ispatı, ahiret hayatıyla ilgili bazı meseleler, müminlerin özellikleri, müşriklerin hezeyanları ve kendilerine verilen cevaplar gibi konuların yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This surah takes its name from the word 'Raʿd', meaning thunder, used in the thirteenth verse. Sūrat al-Raʿd, which is the thirteenth in the Holy Qur'ān and the sixth in the order of revelation, consists of 43 verses. According to the majority opinion, it is a Meccan surah in terms of the subjects it covers. This research examines the Sūrat al-Raʿd within the framework of four basic principles: tawhid, prophethood, afterlife and worship. In addition, within the framework of these basic principles in the research, the Sūrat al-Raʿd was divided into subheadings and evaluated by following the themed commentary method. This dissertation consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction section, the purpose, method and sources of the research are mentioned. Moreover, the first chapter answers the question of what Thematic Tafsīr is, then gives general information about the Sūrat al-Raʿd and touches upon the basic concepts that constitute the main subjects of this surah. Furthermore, the second chapter explains the Sūrat al-Raʿd using the thematic tafsīr method and while doing this, it also makes use of classical and contemporary tafsīrs. The conclusion section talks about the methods used in the writing phase of the thesis, general evaluations and inferences about the surah. Sūrat al-Raʿd generally covers topics such as the existence of Allah, his unity and the proof of his power through rational evidence, the truth of the Qur'ān, the proof of prophethood, some issues related to the afterlife, the characteristics of believers, the delusions of polytheists and the answers given to them.