COVID-19 pandemi sürecinin KOBİ'lerin performansına etkisi: Tokat ili imalat işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of the covid-19 pandemic process on the management and organization practices and business performance of SMEs: A research application on manufacturing enterprises in Tokat province
- Tez No: 852853
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
COVID-19 pandemisi 2019 yılında Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan gribal bir enfeksiyondur ve pandeminin olumsuz etkisi dünyaya hızla yayılmıştır. Covıd-19 son derece hızlı bulaşan bir hastalıktır. Türkiye'de ilk vaka Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020'de açıklanmıştır. Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan pandemi ilk başta sağlık krizi olarak değerlendirilmiş fakat hemen ardından ekonomik bir kriz olarak yansımaları görülmüştür. Meydana gelen pandemi sosyal yaşamı ve ekonomik hayatı birçok açıdan etkilemiştir. İnsanların birer önlem olarak evlerinden çıkmamalarının virüsün bulaşmasını belki yavaşlatmıştır fakat ekonomi açısından ise çok çeşitli olumsuz etkileri olmuştur. İşyerlerinin kapanması, tedarik ağlarının aksamalara uğraması ve üretimde kesintileri olması ayrıca alım satım faaliyetlerinin yavaşlaması son olarak da üretim faaliyetlerinde oluşan aksaklıkların kısa ve uzun vadede olumsuz yansımaları görülmüştür. Bu çalışmada Covid-19 pandemisinin Tokat ilinde imalat alanında faaliyet gösteren 107 katılımcı KOBİ'lerin yönetim ve organizasyon uygulamalarına ve işletme performansları üzerine etkileri incelenmektedir. Çalışmada anket sorularıyla KOBİ'lerin pandemi sürecinde nasıl etkilendiği, imalat sektöründe gerçekleşen durumun neler olduğu geniş bir çerçevede incelenmiştir. Bu araştırmayla beraber Covid-19 pandemi krizi ile KOBİ'lerde meydana gelen olumsuz etkiler belirtilmiştir. Araştırma sonucu olarak COVID-19 pandemi süreci KOBİ'lerin yönetim ve organizasyon faaliyetlerinde aksaklıklara, işletme performansında olumsuz etkilere neden olmuştur ve genel olarak KOBİ'lerin işleyişlerine olumsuz yönde etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is a flu infection that emerged in the Wuhan province of China in 2019, and the negative impact of the pandemic has spread rapidly around the world. Covid-19 is a disease that spreads extremely quickly. The first case in Turkey was announced by the Ministry of Health on March 11, 2020. The pandemic, which affected the whole world in a short time, was first considered a health crisis, but immediately afterward it was reflected as an economic crisis. The resulting pandemic has affected social life and economic life in many aspects. The fact that people did not leave their homes as a precaution may have slowed down the transmission of the virus, but it had various negative effects on the economy. Closing of workplaces, disruptions in supply networks, interruptions in production, slowdown in trading activities and finally disruptions in production activities have had negative effects in the short and long term. In this study, the effects of the Covid-19 pandemic on the management and organizational practices and business performance of 107 participating SMEs operating in the field of manufacturing in Tokat province are examined. In the study, how SMEs were affected during the pandemic process and what the situation was in the manufacturing sector were examined in a broad framework with survey questions. With this research, the negative effects on SMEs caused by the Covid-19 pandemic crisis are stated. As a result of the research, the COVID-19 pandemic process caused disruptions in the management and organizational activities of SMEs, negative effects on business performance, and generally had a negative impact on the functioning of SMEs.