Team employment for special operations: A hypothetical conceptual model
Özel harekat için tim kullanım konsepti: Bir kavramsal model
  1. Tez No: 85291
  2. Yazar: CEMAL VAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET ÖZEL HAREKAT İÇİN TİM KULLANIM KONSEPTİ: BİR KAVRAMSAL MODEL Günümüzde terörizm hem ulusal hem de uluslararası platformda en önemli güvenlik problemlerinden bir tanesidir. Konvensiyonel bir problem olmadığı için kendi şartlarına uygun, planlı çözümleri gerektirmektedir.Bu çalışmanın amacı; terör tehlikesi altında bulunan belli bir arazinin emniyete alınması için elde mevcut kaynakların bir“tim yapısı”içinde en uygun nasıl kuüamlabileceğine dair hipotetik kavramsal bir model geliştirmek ve modelin uygulamaya geçirilmesinde kulanılabilecek bir metodoloji önerisinde bulunmaktır. Mevcut tecrübeler konvensiyonel araçların terörizm karşısında yetersiz kaldığını gösterdiği için modelin bir unsuru olarak sahip oldukları imkan ve kabiliyetlerinin zenginliğinden dolayı özel harekat kuvvetlerinin kulanımını önermekteyiz. Çalışmanın model geliştirme bölümü temel olarak, tim yapısı (büyüklük, konfigürasyon, kendine yeterlilik vb); tim sorumluluk sahalarının düzenlenmesi; görev süresi, döngüsü ve profili; emir-komuta yapısı konularını kapsamaktadır. Ayrıca bu çerçevede ele almacak konularda, organizasyon teorisi ve yöneylem araştırması gibi disiplinlerden ne tür problemlerin çözümü için nasıl istifade edilebileceği de incelenmiştir. Bu kapsamda, mevcut arazinin bölümlenmesi bir optimizasyon problemi olarak ele alınmış ve tahditsiz tek değişkenli opthnizasyon tekniği kullanılmıştır. Ayrıca, görev süresi, döngüsü ve personelin dinlendirilmesi konularmı kapsayan bir optimizasyon problemi tanımlanmış ve çözümünde çok maksatlı programlama tekniklerinden kısıt metodu kullanılmıştır. Optimizasyon problemlerinde gerçek veriler kullanılmamış, çözüm tekniklerinin uygulanabilirliğini gösterebilmek amacıyla yapılan uygulamalarda gerçek olmayan verilerden faydalanılmıştır. Metodoloji önerisi bölümünde Hedefe Yönelik Proje Yönetimi tekniklerinden istifade edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise hipotetik kavramsal model kapsamında özellikle timin büyüklüğü, timin konfigürasyonu, tim sorumluluk sahasının büyüklüğü, görev süresi ve görev profili gibi optimizasyon problemlerinin çözümüne yönelik neler yapdabileceği konusunda öneriler yer almaktadır. Anahtar Sözcükler Özel kuvvetler, tim kullanımı, tim konfigürasyonu, arazinin bölümlenmesi, tek değiş kenli tahditsiz optimizasyon, çok maksatlı optimizasyon, kısıt tekniği, proje yönetimi, Hedefe Yönelik Proje Yönetimi, aşama göstergeleri, sorumluluk şemaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEAM EMPLOYMENT CONCEPT FOR SPECIAL OPERATIONS : A HYPOTHETICAL CONCEPTUAL MODEL Today, terrorism is one of the most challenging security problems of both national and international arena. As an unconventional problem, it requires case-specific and systemic solutions. The objective of this study is to build a hypothetical conceptual model about how the resources can be used effectively and efficiently in a 'team structure' to secure a specified area which is threatened by terrorism and to propose a methodology for implementation of the model. Since experiences have shown that conventional tools have many weaknesses against terrorism, we suggest the use of special operations forces as an element of the model because of their wide-range capabilities. The model building efforts of the study basically cover the analysis and evaluation of segmentation of the area of deployment, duration, cycle and pattern of mission, team structure (size, configuration, self-sufficiency etc.) and command structure; In addition, it is also examined that how we can use tools and methods of Organizational Theory, and Operations Research to make decisions or support the decision making processes in designing the model. We have studied the segmentation of problematic area as a optimization problem and applied the univariate unconstrained optimiza tion technique. Also, constraint method of multi-objective programming techniques has been applied to find a solution for the optimization of elements of mission such as duration, rotation and recovery of the personnel. We have not used the real data for optimization problems but used fictitious data in order to evaluate the applicability of solution techniques. In the methodology proposal section, we have defined the implementation of the model as a project and made use of the tools of Goal Directed Project Management. Finally, recommendations on further research areas, particularly on some of the optimization problems such as; the optimum size and configuration of team, optimum size of deployment cells of specified area, optimum duration and profile of mission, are provided in the last section of the study. Key Words Special forces, team employment, team configuration, segmentation of area, univari ate unconstrained optimization, multi-objective optimization, constraint method, pro ject management, Goal Directed Project Management, milestones, responsibility charts IX