Building a balanced scorecard by using system dynamics approach to achieve strategic readiness
Stratejik hazırlığı başarabilmek için sistem dinamikleri yaklaşımı ile bir dengelenmiş skor kartı oluşturmak
  1. Tez No: 85290
  2. Yazar: ALPER ÜNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARANSEL ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Stratejiler işletmeleri bulunduğundan daha iyi bir duruma taşıyabilmek için yapılır ve uygulanırlar. Stratejik yönetim ise bugünün oldukça dinamik ve karmaşık iş dünyasmda bir kerede olup biten bir olaydan çok sürekli devam eden bir süreçtir. Bu yüzden etkili bir stratejik yönetim sistemi kurmak için insanlar hızlı ve sürekli bir geri beslemeye ihtiyaç duyarlar, işletmelerin performans yönetimi ise geri besleme mekanizmasını sağlamanm bir yolu olduğu için stratejik yönetim sisteminin en önemli bileşenlerinden birisidir. Çünkü işletmenin ulaşmayı planladığı hedeflerin ne kadar uzağında olduğunu bilmek yöneticilerin kolayca tedbir alabilmelerine olanak sağlar. Etkin bir performans yönetim sistemine sahip stratejik yönetim sistemi ise işletmeyi arzulanan hedefe götürmek için gerekli araç ve teknikleri sağlar. Dengelenmiş skor kartı, bir ölçüm mekanizması vasıtasıyla işletmenin uzun vadeli stratejilerini uygulamada başarısı kanıtlanmış bir yaklaşımdır, işletmeyi çevreleyen rekabetçi piyasa ve teknolojideki değişimlere sürekli ve anında reaksiyon gösterme imkanı sağlayarak stratejinin daha etkin uygulanmasını sağlamada önemli bir araçtır. Fakat bu aracı daha iyi anlayabilmek için modellere ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü modeller bu tip karmaşık süreçleri anlamanın ve öğrenmenin en kolay yolunu gösterirler. Özellikle bilgisayar ortamında Bu şekilde bir çahşma ortamı yaratüırsa yöneticiler işletme hakkında bilgi edinme bilgiyi paylaşma ve varsayımlarını test etme imkanı bulurlar. Bu konuda gerekli zengin araçları bize sağladığı için çalışmamızda sistem dinamikleri yaklaşımını kullanacağız. -,-, ?.'??\v,>;',J 1V.W ??:.., ?-;????.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Strategies are formulated and implemented by organizations in order to achieve a better position. In today's highly complex and dynamic business environment strategic management is a continuous process rather than one time event And for an effective strategic management system in a dynamic world people want immediate feedback. For this reason performance measurement the most important part of strategic management system. Because knowing where the company stands in relation to its goals and objectives enables an organization to take corrective action where necessary. Strategic management with effective performance measurement systems provides the tools and techniques for driving the business to the desired location. The balanced scorecard is a proven approach to strategic management that imbeds the long-term strategy into the management system through the mechanism of measurement It provides a framework for managing the implementation of strategy while also allowing the strategy itself to evolve in response to changes in the company's competitive, market and technological environments. But in order to have a deeper understanding about the balanced scorecard it is needed dynamic models. Because business models are easy way of understanding and learning about complex processes. By creating a learning environment especially in the computer-based environment, managers can gather knowledge and test their assumptions about the business. And in order to create a learning environment it will beused system dynamics models in this study. Because system dynamics offers a rich approach for understanding complex relationships in any system. IX