A Database management system for Turkish retired officers association
- Tez No: 85292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Türkiye Emekli Subaylar Derneği, emekli subayların üye olduğu ve sivil hayatım düzenlemede destek aldığı bir kurumdur. Her subay aynı meslekten olmasına rağmen bulunduğu görevler açısından değişik bir altyapıya sahip olmaktadır. Üretim ve hizmet sektörünün birçok safhasında değerlendirilebilecek özellik ve yeteneklere sahiptirler. Çalışma hayatları boyunca ortaya koydukları eserler vardır. Bu birikimi ülke ihtiyaçları ile buluşturmak bir gereksinimdir. İyi yapılandırılmış bir veri tabanı yönetim sistemi bu hususun başarılmasında önemli bir katkıda bulunacaktır. Türkiye Emekli Subaylar Derneği'nin yukarıda belirtilen çerçevede amaçlarına ulaşabilmesine yardımı olabilecek bir database ihtiyacı bu çalışma ile karşılanmıştır. Önce ihtiyaç analizi ve organizasyon tahlili yapılmıştır. Organizasyon yapısını ve yürütülen faaliyetleri anlamak için gözlem ve mülakat metotları kullanılmıştır. Bu ihtiyaçlara ve organizasyon tanımlamasına uygun spesifikasyon ortaya konmuştur. Bilahare bu sipesifikasyona göre ilişkili veri tabanı modellemesi (relational model) kullanılarak bir model oluşturulmuştur. Bu model, varhk-ilişki diyagramı ile resmedilmiştir. Varlık ve ilişkiler tablolara dönüştürülmüştür. Normalizasyon sürecine tabi tutulmuştur. Kolay kullanımı da dikkate alarak formlar oluşturulmuştur. Formların içeriğinde ihtiyaç duyulan düzenlemeleri gerçekleştiren olay yordamları ve modüller bulunmaktadır. Sık ihtiyaç duyulan veya formların oluşturulmasında gerekli olan sorgular tanımlanmıştır. Spesifikasyonda belirtilen raporlarm güncel olarak alınabilmesi mümkün kılınmıştır. Yazılım olarak Microsoft Office Access kullanılmıştır. Donanım ise PC dir. Destekleyici dil SQL ( Structured Query Language ) dir. Türkiye Emekli Subaylar Derneği için hazırlanan veri tabam yönetim sisteminin yukarıda ana hatları belirtilen oluşum süreci, tezin metin olarak sunumunda aktarılmaya çalışılmıştır. Oluşturulan veri tabam yönetim sisteminin etkin kullanımı Türkiye Emekli Subaylar Derneği'ni, Türkiye'nin sosyal ve çalışma hayatına daha üstün hizmetlerde bulunma imkanına kavuşacaktır. MU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Retired Officers Association is an organization of retired military officers aiming at supporting them with daily civil life. All of the members are from the same profession, but they have different backgrounds in terms of their duties as officers. They have expertise and knowledge which can be made use of in the production and service sector. They have various works prepared during their life in military. They have done some works during their lifetime which may be put to use in meeting the needs of the country. All these can be used to meet the needs of the society in which they are living. A well structured database management system may be extremely helpful in the fulfillment of these needs. The database designed in this study helps the achievement of the aims of the TROA described above. Firstly, a requirement analysis and an analysis of the structure of organization are carried out. The methods of interviews and observations are used to understand the structure and works carried out in the association. Based on this examination, a database is designed to meet the information processing requirements of the association. The database has been adapted to aid the staff in their daily work routines.. A specification of the software that meets the requirements of TROA is also made. After that, a conceptual model is created based on these specification using entity- relationship modeling technique. This model is represented using entity-relationship diagrams. The entities and relationships are converted into tables. Data entry forms are constructed taking into consideration of ease of use. There are events procedures and modules providing a coordinated and smooth running of data entry forms. The Queries which are needed frequently and necessary in the preparation of the forms are also described. Obtaining the updated reports described in the specification is also made possible. Microsoft Office Access is used as RDBMS software. The hardware chosen for the implementation of this database is a PC. The supporting language is Structured Query Language (SQL). Information about the database built for TROA is given in detail in the thesis. With the efficient use of the TROADB, the TROA will become more active in contributing to the social and business life of Turkey. Vll