Havacılık aydınlatma sistemlerinde sızdırmazlık sorunu ve çözüm önerileri
Leakage problem and solution suggestions in aviation lighting systems
  1. Tez No: 852939
  2. Yazar: YUSUF KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde hava araçlarının kullanımı hızla artmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte en güvenilir ulaşım araçlarından olan hava araçlarında kullanılan parça ve ekipmanların dayanıklılığı önem arz etmektedir. Aydınlatma sistemleri, hava araçlarında ve otomobillerde kullanılan önemli parçalardan biridir. Bu çalışmada ilk aşamada bir fabrikada aydınlatma sistemi montaj hattında karşılan problemler proje bazlı kırınımlara uğratılarak 5 farklı problem belirlenmiştir. Bu problemler sızdırmazlık, lens yüzey çizik, eksik enjeksiyon, soket eksikliği ve gövde kırık olarak bulunmuştur. Aydınlatma sistemi montaj hattı hataları incelendiğinde en fazla hatanın geometri kaynaklı sızdırmazlık hatası olduğu tespit edilmiştir. Üretilen aydınlatma sistemine ait üst paket/orta paket parçanın hammaddesi, üretim parametreleri ve üretim şekli incelenerek sıcak kaynak aparatının zamana bağlı aşınması ve geometrinin eksenden kayması sonucu kaynaklanamadığı veya sızdırmazlık hatası verdiği görülmüştür. Yapılan iyileştirme çalışmaları ile birlikte sıcak kaynak makinesi üzerindeki standart parçaya bağlı ayar sınırlandırılması ve enjeksiyon makinesi müdahaleleri ile orta paket hata oranı %1,45'ten %0,95 seviyelerine getirilerek problem giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of aircraft is increasing rapidly. With the developing technology, the durability of the parts and equipment used in aircraft which is one of the most reliable transportation vehicles is important. Lighting systems are one of these parts used in aircraft. In this study, in the first stage, the problems encountered in the lighting system assembly line in a factory were subjected to project-based diffraction and 5 different problems were determined. These problems were identified as leakage, lens surface scratch, missing injection, lack of socket and housing broken. When the lighting system assembly line defects were examined, it was determined that the most common error was the leakage defect due to geometry. The raw material, production parameters and production method of the upper package/middle package part of the produced lighting system were examined and it was observed that the hot welding apparatus could not be welded due to time-dependent wear and the geometry shifted from the axis or it gave a leakage defect. With the work improvements, the problem was solved by limiting the setting depending on the standard part on the hot welding machine by changing the middle part defect rate from 1.45% to 0.95% with injection machine interventions.