Routing multiple flows and collecting link state information in SDN
YTA'da çoklu akış yönledirilmesi ve link durum bilgisi toplanması
  1. Tez No: 852957
  2. Yazar: ERDAL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at San Antonio
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yazılım Tanımlı Ağ İletişimi (SDN), kontrol düzlemi ile veri düzlemini ayırarak geleneksel ağlardaki çeşitli zorlukları çözmeye çalışan yeni bir paradigmadır. SDN'nin potansiyel faydaları, veri merkezlerinde ve yerel alan ağlarında (LAN'lar) geniş çapta incelenmiştir. Doğal olarak araştırmacılar artık bu yenilikçi teknolojiden geniş alan ağları (WAN) bağlamında nasıl yararlanabileceklerini soruyorlar. Bununla birlikte, LAN'lar ve WAN'lar arasındaki fiziksel farklılıklar nedeniyle (örneğin, çok sayıda coğrafi olarak dağınık düğüm, uzun yayılma gecikmeleri), SDN denetleyicilerinin nereye yerleştirileceği, eylemlerinin nasıl senkronize edileceği, doğru ve hızlı bir şekilde nasıl elde edileceğiö ağın genel görünümü ve durum bilgileri, çeşitli uygulamaları QoS istekleriyle desteklemek için yönlendirme kararlarının alınmasında bu bilgilerin nasıl kullanılacağı gibi birçok yeni zorluk ortaya çıkmaktadır. Bu tezde esas olarak son iki zorluğa odaklanıyoruz ve SDN tabanlı WAN'lar bağlamında yeni mekanizmalar öneriyoruz. Doğru durum bilgilerinin mevcut olduğu varsayılarak (olduğu gibi) Literatürde yaygın olarak yapıldığı gibi), ilk olarak QoS garantili birden fazla bölünemez akışla başa çıkabilen ve aynı zamanda yük dengeleme sağlayan çeşitli yol seçim algoritmalarını araştırıyoruz. Temel yol seçimi problemleri NP-zor olduğundan, sezgisel yöntemlere odaklanıyoruz ve bunların etkinliğini simülasyon tabanlı çalışmalarla ortaya koyuyoruz. Daha sonra doğru durum bilgisine sahip olma varsayımını sorguluyor ve protokol yükünü en aza indirmek için durum bilgilerinin periyodik olarak toplandığı uygulamada yönlendirme performansının nasıl etkileneceğini araştırıyoruz. Bulgularımıza dayanarak, bağlantı öncelikli yeni bir ağ durumu toplama mekanizması geliştiriyoruz ve Mininet emülatörü aracılığıyla verimliliğini gösteriyoruz. Önerilen çözümler, İnternet'teki tıkanıklık, yük dengeleme ve trafik yönetimiyle başa çıkmak için yeni yönlendirme mekanizmalarının geliştirilmesini sağlayarak alanı ilerletmektedir.
Özet (Çeviri)
Software-Defined Networking (SDN) is a new paradigm that attempts to address various challenges in traditional networks by separating the control plane and data plane. Potential benefits of SDN have been widely studied in data centers and local area networks (LANs). Naturally, researchers are now asking how to take advantage of this innovative technology in the context of wide area networks (WANs). However, because of physical differences between LANs and WANs (e.g., large number of geographically dispersed nodes, long propagation delays), several new challenges arise such as where to place the SDN controllers, how to synchronize their actions, how to accurately and quickly obtain the global view and state information of the network, how to use this information in making routing decisions to support various applications with QoS requests. In this dissertation, we mainly focuses on the last two challenges and propose new mechanisms in the context of SDN-based WANs. Assuming the availability of accurate state information (as commonly done in the literature), we first investigate various path selection algorithms that can deal with multiple unsplitable flows with QoS guarantees while also providing load-balancing. Since the underlying path selection problems are NP-hard, we focus on heuristic methods and demonstrate their efficiency through simulation-based studies. We then question the assumption of having accurate state information and investigate how the routing performance would be impacted in practice, where the state information is collected periodically to minimize protocol overhead. Based on our findings, we develop a new link-prioritized network state collection mechanism and demonstrate its efficiency through Mininet emulator. The proposed solutions advance the field by enabling the development of new routing mechanisms to deal with congestion, load balancing, and traffic management in the Internet.