Fotovoltaik sistemlerin maksimum güç noktası algoritmasıyla veriminin artırılması
Increasing the efficiency of photovoltaic systems through maximum power point tracking algorithm
  1. Tez No: 853007
  2. Yazar: NAZIM TÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerji verimliliği açısından fotovoltaik (PV) panellerden maksimum güç elde etmek oldukça önemlidir. Bu amaçla PV sistemlerde çeşitli Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT) algoritmaları kullanılmaktadır. MPPT algoritmaları arasında en çok tercih edilenlerden birisi Değiştir ve Gözle (P&O) algoritmasıdır. Bu çalışmada, bir ışık sensöründen faydalanarak P&O algoritmasının daha hızlı ve verimli çalışması sağlanmıştır. Öncelikle yükseltici tip (boost) bir DC-DC dönüştürücü tasarlanmıştır. Bu DC-DC dönüştürücünün kontrolü, diğer tüm verilerin işlenmesi ve MPPT algoritmasının gerçekleştirilmesi için STM32F407 Discovery kartı kullanılmıştır. Geliştirilen P&O algoritmasında ışık sensöründen alınan veriler algoritmanın performansını artırmak için sisteme dahil edilmiştir. Geliştirilen algoritma sayesinde ortam koşullarının değişmesi durumunda, PV sistemden maksimum güç çekilmesinin yanında bu maksimum güç noktasına oldukça hızlı erişmesi sağlanmıştır. Deneysel çalışmalar ve simülasyon sonuçları, ışık sensörüyle modifiye edilmiş P&O algoritmasının geleneksel P&O algoritmasına göre daha yüksek performansa sahip olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In terms of energy efficiency, it is very important to obtain maximum power from photovoltaic (PV) panels. For this purpose, various Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms are used in PV systems. One of the most preferred MPPT algorithms is the Perturb and Observe (P&O) algorithm. In this study, a light sensor is utilized to make the P&O algorithm work faster and more efficiently. First of all, a boost type DC-DC converter was designed. STM32F407 Discovery board was used for controlling this DC-DC converter, processing all other data and realizing the MPPT algorithm. In the developed P&O algorithm, data from the light sensor is included in the system to improve the performance of the algorithm. Thanks to the developed algorithm, in case the ambient conditions change, it is ensured that the PV system not only draws maximum power from the PV system but also reaches this maximum power point very quickly. Experimental studies and simulation results prove that the light sensor modified P&O algorithm has higher performance than the conventional P&O algorithm.