Evlilik göçü: Niğde örneği
Marriage migration: A case study of Niğde
- Tez No: 853006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY LEYLA KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, evlilik yoluyla Niğde şehrine göç etmiş olan kadınların göç deneyimlerini ve evlilik sonrası günlük hayatın ve ev içi çalışmanın değişimini anlamaya çalışmaktadır. Evli ve eşiyle ayrı kadınların tanıdıkları arasındaki dayanışma biçimleri açıklanmıştır. Çalışmada evlilik göçünün kırdan kente yahut kentten kente gerçekleşebildiği görülmektedir. Bunun için ise kentin itici ve çekici faktörleri tespit edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma olarak belirlenmiştir ve nitel araştırmaların tekniklerinden olan anlatı yaklaşımından faydalanılmıştır. Elde edilen veriler ise tematik olarak analiz edilmiştir. Çalışmada 13 evli, 4 boşanmış, 2 eşi vefat etmiş ve 1 eşiyle ayrı yaşayan toplamda 20 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu kadınların 13'ü kırdan kente 7'si de kentten kente evlilik yoluyla göç etmişlerdir. Katılımcılara göç süreciyle alakalı, göç sonrası değişen sosyal yaşam, ev içi çalışma ve dayanışma biçimlerine dair sorular sorulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda, kırdan Niğde şehrine gerçekleşen göçün çekici faktörlerinin ve kır yaşamının ise itici faktörlerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan en önemlisi ise kadınların kır yaşamında ev içi çalışmaya ek olarak çiftlik işlerinde de çalışmaları olarak anlaşılmıştır. Buna karşılık evlilik yoluyla göç edilecek yerin belirlenmesine ise çoğunlukla erkeklerin karar verdiği; kadınların ise halihazırda ekonomik gelir elde edebildikleri bir işte çalışmaları ile göç yerine karar vermede rol oynayabildiği görülmüştür. Boşanmış kadınların ise özellikle boşanma süreçlerinde ekonomik yoksullukla baş başa kaldıkları ancak buna rağmen kentin çekici faktörlerinden dolayı eski yaşadıkları yere dönemedikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the migration experiences of women who have migrated to Niğde through marriage and to explore the changes in daily life and household work after marriage. The forms of solidarity among married women and those separated from their spouses are explained. The study reveals that marriage migration can occur from rural to urban or from one city to another. To achieve this, the push and pull factors of the town were identified. The research is determined as a qualitative study, and the narrative approach, one of the qualitative research techniques, was utilized. The collected data were analyzed thematically. The study conducted in-depth interviews with 20 women, including 13 married, four divorced, two widowed, and one living separately from her spouse. Thirteen of these women migrated from rural to urban areas, while seven migrated from one city to another through marriage. Participants were asked questions about the migration process, changes in social life after migration, household work, and forms of solidarity. As a result of the findings, it was understood that the migration from rural areas to the city of Niğde had attractive factors, while rural life had push factors. The most significant factor was women working in household chores and farm tasks in rural life. In contrast, it was observed that men mostly decided on the migration destination through marriage. At the same time, women could play a role in determining the migration destination by working in a job where they could already earn an income. Divorced women, on the other hand, were found to face economic poverty, especially during the divorce process. Still, despite this, they could not return to their previous residence due to the attractive factors of the city.