Ters yüz öğrenmenin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma beceri, tutum ve öz yeterliklerine etkisi
The effect of flipped learning on primary school 4th grade students' writing skills, attitudes and self-efficacy
  1. Tez No: 853008
  2. Yazar: GAMZE ATALAY YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Son dönemde teknolojide yaşanan gelişmeler ile birlikte öğrenme, okul ile sınırlı kalmaktan çıkmış; her alanda kendine yer bulmaya başlamıştır. Bu kapsamda harmanlanmış öğrenme modeli olan ters yüz öğrenme önem kazanmıştır. Ters yüz öğrenme, öğrenme ortamı ile ödev ortamının yer değiştirdiği bu sayede öğretmenin öğrenciye uygulama aşamasında rehberlik etmesine fırsat tanıyan bir öğrenme modelidir. Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencileri için Türkçe dersinde ters yüz öğrenme ile tasarlanan yazma sürecinin öğrencilerin yazma beceri, tutum ve öz yeterliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda nicel araştırma modellerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir büyükşehir merkezinde bulunan bir devlet okulunun 4. sınıfında okuyan 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubu 15, kontrol grubu 15 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada deneysel çalışmalar haftada iki ders saati olmak üzere 8 haftada, veri toplama süreci 2 hafta ön testler, 2 hafta son testler için olmak üzere 4 haftada gerçekleştirilmiştir. Deney grubuyla ters yüz öğrenme ile planlanmış yazma süreci ders içerikleri EBA üzerinden paylaşılmış, okulda öğrencilerle araştırmacı tarafından hazırlanan etkinlikler yapılmıştır. Kontrol grubunda mevcut 2019 Türkçe Dersi (1-8. Sınıflar) Öğretim Programı'na bağlı dersler işlenmeye devam edilirken deney grubuna okulda yaptırılan etkinlikler ev ödevi olarak verilmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin normallik, çarpıklık-basıklık ve Levene's değerlerinin incelenmesi sonucu“6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeğinden”ve“Yazma Tutum Ölçeğinden”elde edilen verilerin analizi için Bağımsız Gruplar t Testi ve Bağımlı Gruplar t Testi;“Yazma Öz Yeterlik Ölçeğinden”elde edilen verilerin analizi için ise Mann Whitney-U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hem deney grubunun hem de kontrol grubunun yazma beceri, tutum ve öz yeterliklerinde artış olduğu ancak deney grubunda meydana gelen artışların kontrol grubundakinden daha yüksek olduğu ve aradaki farkın deney grubu lehine istatistiki olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, 4. sınıf öğrencileri için ters yüz öğrenme modeliyle tasarlanmış yazma sürecinin öğrencilerin yazma beceri, tutum ve öz yeterliklerini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the recent developments in technology, learning has ceased to be limited to schools and has started to find its place in every field. In this context, flipped learning, a blended learning model, has gained importance. Flipped learning is a learning model in which the learning environment and the homework environment are interchanged, thus allowing the teacher to guide the student during the application phase. In this study, it was aimed to examine the effect of the writing process designed with flipped learning on students' writing skills, attitudes and self-efficacy in Turkish lesson for primary school 4th grade students. In this direction, a quasi-experimental model with pretest-posttest control group, one of the quantitative research models, was used. The study was conducted with 30 students studying in the 4th grade of a public school in a metropolitan center located in the Güneydoğu Anadolu Region in the 2022-2023 academic year. The experimental group consisted of 15 students and the control group consisted of 15 students. The experimental studies were conducted in 8 weeks, two class hours per week, and the data collection process was carried out in 4 weeks, 2 weeks for pre-tests and 2 weeks for post-tests. The course contents of the writing process planned with flipped learning were shared with the experimental group students via EBA, and the activities prepared by the researcher were carried out with the students at school. While the control group continued to teach lessons based on the existing Turkish curriculum, the experimental group was given the activities done at school as homework. The analysis of the data obtained was carried out with the SPSS 22.0 package program. As a result of the examination of normality, skewness, kurtosis and Levene's values of the collected data, Independent Groups t Test and Dependent Groups t Test were used to analyse the data obtained from the“6+1 Analytical Writing and Evaluation Scale”and“Writing Attitude Scale”, and Mann Whitney-U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used to analyse the data obtained from the“Writing Self-Efficacy Scale”. As a result of the study, it was determined that both the experimental group and the control group increased their writing skills, attitudes and self-efficacy, but the increases in the experimental group were higher than those in the control group and the difference was statistically significant in favour of the experimental group. According to the findings obtained from the study, it was concluded that the writing process designed with flipped learning for 4th grade students increased students' writing skills, attitudes and self-efficacy.