Seçilen kekik genotiplerinin kuraklığa toleranslarının ve bazı agronomik özelliklerinin araştırılması
The research of some agronomic characters and tolerace to drought from selected oregano genotyps
  1. Tez No: 853057
  2. Yazar: VEYSEL TOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Endemik Bitkiler Eğitim ve Araştırma Çiftliği'de ve seralarında 2021-2022 yıllarında kültürü yapılan kekik (Origanum spp.) bitkisinin genotipleri ile yürütülmüştür. Kekik genotiplerinde ve farklı sulama uygulamalar ile elde edilen bitkilerde; bitki boyu, dal sayısı, yaş ve kuru ağırlığı gibi morfolojik gözlemler ile uçucu yağ verimi, uçucu yağ bileşenleri ve carvacrol, thymol miktarı belirlenmiştir. Çalışmada incelenen özelliklerin değerleri; bitki boyu 19,5-45,5 cm, dal sayısı 4-35,5 adet/bitki, yaş ağırlık 4,1-28,2 g/bitki, kuru ağırlık 1,6-14,45 g/bitki, uçucu yağ oranı %0,3-6,3, carvacrol oranı %1,13-82,83, thymol oranı %%0-56,2 aralığında belirlenmiştir. Seçilen genotiplerde en yüksek uçucu yağ oranı K24 genotipinde ortalama %4,3 olarak bulunmuştur. En yüksek carvacrol oranı K34 genotipinde %79,18 olarak bulunurken, en yüksek thymol oranı K31 genotipinde %53,67 olarak bulunmuştur. Bu tez çalışması sonucunda seçilen kekik genotiplerinin de ekonomik olarak verim ve uçucu yağ verimi elde edilmiş, bu genotipler sulamanın yetersiz olduğu alanlarda yetiştirile bilinir. Su kaynaklarının sınırlı olduğu ülkemizde kekik üretilebilecek bir tıbbi ve aromatik özellikleri olan bir bitkidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with oregano (Origanum spp.) genotypes cultivated at Selçuk University, Faculty of Agriculture, Medicinal and Endemic Plants Training and Research Farm and greenhouses in 2021-2022. Morphological observations such as plant height, number of branches, fresh and dry weight, essential oil yield, essential oil components and carvacrol, thymol content were determined in oregano genotypes and plants obtained with different irrigation treatments. The values of the traits examined in the study were determined in the range of plant height 19.5-45.5 cm, number of branches 4-35.5 pcs/plant, fresh weight 4.1-28.2 g/plant, dry weight 1.6-14.45 g/plant, essential oil content %0.3-6.3, carvacrol content %1.13-82.83, thymol content %0-56.2. Among the selected genotypes, the highest essential oil content was found in K24 genotype with an average of 4.3%. The highest carvacrol content was found as 79.18% in K34 genotype, while the highest thymol content was found as 53.67% in K31 genotype. As a result of the study, economical yield and essential oil yield were obtained in the selected thyme genotypes and these genotypes can be grown in areas where irrigation is insufficient. In our country where water resources are limited, oregano a medicinal and aromatic plant.