Bağ kuramı temelli İngilizce öğretim tasarımının 10. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi akademik başarı puanı, kalıcılık ve bilişsel farkındalık düzeyine etkisi
The effect of linking theory based English curriculum on 10th grade students' academic achievement, retention and metacognitive awareness levels for English lesson
- Tez No: 853056
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKEN AKAR VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tennyson ve Rasch (1988) tarafından geliştirilen Bağ Kuramına (Linking Theory) dayalı olarak tasarlanan İngilizce öğretim programının 10. Sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi akademik başarısı, öğrenmelerindeki kalıcılık ve bilişsel farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Karma yönteme göre düzenlenen bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin eş zamanlı olarak kullanıldığı iç içe geçmiş karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel bölümünde ise durum çalışması kullanılmıştır. Asıl uygulama öncesi, bir devlet okulunun onuncu sınıf öğrencileri ile pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve asıl uygulamaya yönelik dönüt alınmıştır. Araştırmanın esas çalışma grubunu deney ve kontrol grubu olarak belirlenen iki farklı onuncu sınıf öğrencileri oluşturur. Deney grubunda Bağ kuramına dayalı öğretim tasarımına göre hazırlanmış program uygulanırken, kontrol grubunda çalışma kağıtlarıyla desteklenmiş mevcut program uygulanmıştır. İngilizce Başarı Testi, İngilizce Uygulama Sınavları ve Bilişötesi Farkındalık Envanteri uygulama öncesi ön test, program uygulanmasından sonra son test ve programın uygulanışından beş hafta sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Program uygulanırken öğrenciler yansıtıcı günlüklerine duygu, düşünce ve değerlendirmelerini yazmışlardır. Deney grubundaki öğretim sürecine araştırmacı ve farklı bir yabancı dil öğretmeni gözlemci olarak katılmıştır. Ayrıca gözlemci tarafından saha notları tutulmuştur. Programın uygulanmasından sonra deney grubundaki öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler karma araştırma yöntemi ile toplanmıştır. Nicel veriler, ölçme araçlarıyla; nitel veriler ise çeşitleme stratejisi ile toplanmıştır. Nicel veriler, gruplar arası farklılıkları ölçmek için iki yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Bağ Kuramına dayalı etkinliklerin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları, İngilizce dil becerileri ve bilişsel farkındalık düzeylerine ilişkin elde ettikleri puanlarda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artış olduğu görülmüştür. Ayrıca, Bağ Kuramına etkinlikler öğrencilerde merak uyandırmış, dersi eğlenceli ve keyifli hale getirmiştir. Bağ Kuramına dayalı öğretim tasarımıyla yürütülen programa ilişkin öğrenci düşünce ve davranışlarının olumlu yönde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of English curriculum, designed based on the Linking Theory developed by Tennyson and Rasch (1988), on the academic success of 10th grade students in English, retention in learning and cognitive awareness levels. In this mixed method research, the nested mixed research design was used, in which quantitative and qualitative research methods were used simultaneously. In the quantitative part of this research, which was organized according to the mixed method, a quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group was used, and a case study was used in the qualitative part. Before the main implementation, a pilot implentation was carried out in tenth grade in a public school and feedback was received for the main implementation. The main study group of the research consists of two different tenth grade students determined as the experimental and control groups. While the designed curriculum based on the Linking theory was implemented to the experimental group, the current curriculum supported by worksheets was implemented to the control group. English Achievement Test, English Skill Exams and Metacognitive Awareness Inventory were applied as a pre-test before the implementation, a post-test after the of the implementation and a retention test five weeks after the implementation of the curriculum. While the curriculum was being implemented, the students wrote their feelings, thoughts and evaluations in their reflective journals. The researcher and a different foreign language teacher participated in the teaching process in the experimental group as observers. In addition, field notes were taken by the observer. After the implementation of the curriculum, semi-structured interviews were conducted with the students in the experimental group. The data in the study were collected through mixed research method. Quantitative data was collected with measurement tools, and qualitative data was collected with a triangulation strategy. Quantitative data were analyzed using two-way ANOVA to determine the intergroup differences. Qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis techniques. According to the research findings, it was observed that there was a statistically significant increase in the academic achievement, English language skills and cognitive awareness levels of the students in the experimental group in which activities based Linking Theory were applied. In addition, activities based on Linking Theory aroused curiosity in students and made the lesson fun and enjoyable. It can be said that students' thoughts and behaviors regarding the curriculum carried out with an instructional design based on Linking Theory are positive.