Ondokuz Mayıs Üniversitesi atıksu ve yağmursuyu hatlarının ayrıştırılmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the separation sewage and rainwater network at the Ondokuz Mayıs University
  1. Tez No: 853071
  2. Yazar: FATİH GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'de iklim değişikliği sonucu artan kuraklık ve şiddetli yağışlar, su kaynaklarının azalmasına ve taşkınlara yol açmaktadır. Bu durum, şehirleşmenin de etkisiyle, mevcut yağış suyu yönetim sistemlerinin yetersiz kalmasına neden oluyor. Yağmursuyu depolama ve toplama sistemleri, bu iklim değişikliği etkilerine karşı potansiyel bir çözüm sunuyor, böylece su kaynaklarının korunması ve taşkın risklerinin azaltılması hedeflenmiştir. Bu sistemler, şehirsel altyapının sürdürülebilirliği için önem taşımaktadır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Batı İleri Atıksu Arıtma Tesisi'ne olan yükü azaltmak amacıyla altyapıyı güçlendirmeyi ve taşkınları önlemeyi hedefleyen bir çalışmadır. Bu çalışma, eğimli coğrafyaya sahip üniversite alanında hızlı su akışı ve taşkın sorunlarına odaklanmaktadır. Aynı zamanda yağmursuyu depolama ve toplama sistemleri alternatif su kaynakları oluşturmak için incelenmektedir. Bu yönnüyle çevresel sürdürülebilirlik açısından da önemlidir. Rasyonel metot kullanılarak hem konvansiyonel hem de sürdürülebilir yağmursuyu sistemleri tasarlanmış ve bu iki sistem arasındaki farklar belirlenmiştir. Yağmursuyu yönetiminde depolama yöntemleriyle oluşturulan gecikmeler, boru çaplarının küçültülmesine ve mevcut sistemlerin verimliliğinin artırılmasına olanak tanımaktadır. Bu yaklaşım, su yönetimi ve taşkın kontrolünde etkili ve yenilikçi çözümler sunmaktadır. Yerleşke içinde planlanan yağmursuyu depoları, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin sürdürülebilirlik hedeflerine uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bu depolar, atıksu ve yağmursuyu sistemlerinin ayrıştırılmasında kritik bir role sahip olup, yağışlı dönemlerde arıtma tesislerinin yükünü hafifletmektedir. Ayrıca, su kaynaklarının verimli kullanımını sağlayarak sel ve taşkın risklerini azaltmaktadır, bu da çevresel sürdürülebilirliğin yanı sıra şehir altyapısının gelişimine de katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir yağmursuyu yönetimi, su kaynaklarını koruma ve çevreyi iyileştirme amacıyla önemli bir adım atmaktadır. Modernize edilmiş ve sürdürülebilir sistemler, gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Increasing droughts and heavy rains in Turkey have reduced water resources and floods due to climate change. This situation, under the influence of urbanization, causes the existing rainwater management systems to need to be improved. Rainwater storage and collection systems offer a potential solution to these climate change impacts, so conservation of water resources and reduced flood risks are targeted. These systems are essential for the sustainability of urban infrastructure. It aims to reduce the load on Samsun Western Advanced Wastewater Treatment Plant in rainy periods by improving the mixed infrastructure system of Ondokuz Mayıs University; this research focuses on the rapid water flow and flood problems experienced due to the university's inclined geography; this study, stormwater storage and collection systems have been studied for the prevention of floods and the creation of alternative water sources. It has been considered an essential step in the name of both infrastructure strengthening and environmental sustainability. Conventional and sustainable stormwater systems were designed using the rational method, and the differences between these two systems were determined. Delays created by storage methods in stormwater management allow for reducing pipe diameters and improving the efficiency of existing systems. This approach offers practical and innovative solutions for water management and flood control. The rainwater warehouses planned within the campus are designed according to the sustainability goals of Ondokuz Mayıs University. These warehouses have a critical role in decomposing wastewater and stormwater systems, alleviating the burden of treatment plants during rainy periods. It also reduces flood and flood risks by ensuring efficient use of water resources, which contributes to urban infrastructure development and environmental sustainability. This study takes an essential step towards sustainable stormwater management, water resource conservation and environmental improvement. Modernized and sustainable systems will help us leave a healthier environment for future generations.