Türk ceza hukukunda haksız tahrik
  1. Tez No: 853072
  2. Yazar: NUH BAŞBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern ceza hukukunda bir suçun gerçekleştirilmesine etki eden nedenler olarak failin sübjektif durumu da dikkate alınmakta ve bu kapsamda suçu gerçekleştirdiği sıradaki psikolojik durumunun da suçun işlenmesine etkisi ceza kanunlarında düzenlenmektedir. Haksız tahrik kurumu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda genel hükümler arasında“Ceza Sorumluluğunu Kaldıran veya Azaltan Nedenler”başlığı altında hüküm altına alınmıştır. Bu kurumun şartlarının mevcut olması halinde, failin suç işlemesine ilişkin psikolojik ve ruhsal yapısında meydana gelen hiddet veya şiddetli elem haline önem verilerek, fail hakkında hükmedilecek ceza bakımından indirim yapılması öngörülmektedir. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu çalışmada, ceza sorumluluğunu azaltan veya kaldıran nedenlerden biri olan haksız tahrik kavramının; tanımı, tarihsel gelişimi, niteliği, şartları ile haksız tahrikin çeşitli hukuki kurumlarla ilişkisi ve özel haksız tahrik hallerinde söz konusu kurumun faile verilecek cezadaki etkisi güncel yargı kararları ve kişisel kanaatimiz de ifade edilerek açıklanmaya çalışılmış ve bahse konu hususta hukuki katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern criminal law, the subjective state of the perpetrator is also taken into account as the factors affecting the commission of a crime, and in this context, the effect of his psychological state at the time of committing the crime on the commission of the crime is regulated in criminal laws. The institution of unjust provocation is stipulated in the Turkish Penal Code No. 5237 under the title of“Reasons That Eliminate or Reduce Criminal Responsibility”among the general provisions. If the conditions of this institution are present, it is envisaged to make a reduction in the penalty to be imposed on the perpetrator, by giving importance to the state of anger or severe pain that occurs in the psychological and spiritual structure of the perpetrator regarding the crime. In this study we have conducted, the concept of unfair provocation, which is one of the reasons that reduce or remove criminal liability; The definition, historical development, nature, conditions, the relationship of unjust provocation with various legal institutions, and the effect of the institution in question on the punishment to be given to the perpetrator in special cases of unjust provocation have been tried to be explained by expressing current judicial decisions and our personal opinion, and it is aimed to provide legal contribution on the subject in question.