Gazetelerde Suriyeli göçmenler: Sözcü ve Yeni Akit gazeteleri
Syrian immigrants in newspapers: Sözcü and Yeni Akit newspapers
- Tez No: 853079
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Göç insanlık tarihi boyunca yaşanan bir olgudur. Türkiye'deki Suriyeli göçünün varlığı, Suriye'de 2011 yılında patlak veren iç savaşın bir sonucudur. Medya, ülkemizdeki Suriyeli göçmenler ile ilgili toplumsal tavır alışımızı algı yönetimi ile şekillendirmektedir. Ayrıca etnik kimliği vurgulayan“milliyetçilik”ve dini kimliği öne çıkaran“ümmetçilik”akımı ile Türk medyasının yaptığı algı yönetimi, bireylerin dünya görüşünü etkilemektedir. Bu bağlamda Suriyeli göçmenlerin medyada nasıl temsil edildiği önemli bir konudur. Örneklem olarak Sözcü ve Yeni Akit gazeteleri seçilmiştir. Son beş yılda yayınlanan, araştırma konumuza uygun haberler saptanmış ve saptanan bu haberlerde tematik olarak ayrılan kavramlar ve algı belirleyici unsurlar sınıflandırılmıştır. İki gazetedeki karşıt bakış açıları“söylem analizi”yöntemiyle belirlenmiştir. Haberlerden alıntılar yapılarak söylemdeki algı yönetimi unsurları ortaya koyulmuş ve bu çerçevede kavramsal analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has occurred throughout human history. The presence of Syrian refugees in Turkey is a consequence of the civil war that broke out in Syria in 2011. The media shapes our societal attitudes towards Syrian refugees in our country through perception management. Moreover, the perception management of the Turkish media, emphasizing ethnic identity with 'nationalism' and religious identity with 'ummahism,' shapes individuals' worldviews. In this context, how Syrian refugees are represented in the media is an important issue. For this study, Sözcü and Yeni Akit newspapers were chosen as samples. News articles published in the last five years that are relevant to our research topic have been identified, and the thematic concepts and perception-determining elements in these articles have been classified. The contrasting viewpoints in the two newspapers have been determined through 'discourse analysis,' and excerpts from the news have been used to reveal the elements of perception management in the discourse, conducting a conceptual analysis in this framework.