Bilgisayar destekli sinyalizasyon kontrol tasarımı
Design of the signalization system control supported by computer
- Tez No: 85309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI oz Bu çalışmada, 64 kavşaklı bir şehrin trafik sinyalizasyon sistemi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem lokal ve merkezi kontrollü olarak çalışabilmektedir. Merkezi kontrol bir PC ile lokal kontrol ise kavşaklardaki Mİ'lerle gerçekleştirmektedir. Her bir Mİ kendi kavşak noktasında 8 adet lamba direğini kontrol edebilmektedir. Merkezi kontrol biriminden Mİ'lere gönderilecek emirler ile herhangi bir kavşağın veya bütün kavşakların çalışmasına müdahale edilebilir. Herhangi bir acil durumda veya trafik sıkışıklığında, merkezden gönderilecek emirler ile trafik lambalarının yanma pozisyonları değiştirilerek trafik yoğunluğunun azaltılması sağlanabilir. Tasarlanan sistemde, kavşaklardaki trafik lambaları Normal, Hızlı, Flaş, Konum Okuma ve Yeşil Işık Kontrol modu olmak üzere toplam 5 modda çalıştırılabilir. Anahtar Kelimeler :PC (Kişisel Bilgisayar), Mİ (Mikro işlemci)
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT In this work, the traffic signalization system of a city has 64 crossings has been developed. The system which has been developed here can be employed locally and centrally controlled. The central control is realized with a PC and the local control is realized with MP at crossings. Each MP can control 8 lamp posts of it's own crossing points. With the orders which will be sent to MP from the central control unit can be interfered to any crossing or all crossings. With the change of the position of the traffic lights, the traffic jam can be decreased at any emergency or traffic jam. At this developed system, the traffic lamps at crossings can be totally operated in 5 modes; Normally, Quickly, Flash, Reading Position and Green Light Control. Key Words : PC (Personal computer), MP (Micro processor)