Sıralı kavşaklar için bilgisayar destekli trafik simülasyonu
Computer based traffic simülation for sequental intersections
  1. Tez No: 50868
  2. Yazar: KENAN HAKTANIRLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Nüfusunun hızla artması ve kentleşmeye bağlı olarak karayolu trafiğinin artması ışıklı trafik işaretlerin kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Trafik yüklerinin, kesişmelerin arttığı ve güvenliğin azaldığı sıralı veya bağımsız kavşakların kontrol altına alınması için en etkili metod, geçiş hakkı sıra ve sürelerini zaman farklılıklarına göre ayarlayan, düzenleyen ışıklı işaretlerin kullanılmasıdır. Gelişmiş ülkelerin trafik düzenlemesi ve yönetimini bütünüyle bir mühendislik uygulaması olarak ele almalarına karşılık, ülkemizde de trafik tekniğinin önemi ve değeri bilinmekte ve bu doğrultuda çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmada; sıralı kavşaklar dizisinin seçilen hız ve zaman faktörlerine bağlı olarak koordineli çalışmasıyla trafik akışının optimizasyonu simülasyon ve uygulama olarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada ele alınan kavşaklar dizisi için KAYSERİ örnek alınmış olup; çevre yolu bağlantısıyla, çevre yo lu-şehir merkezi bağlantısı üzerindeki kavşaklar incelenmiştir. Bu kavşaklar Kayseri1 nin ana arterleri durumunda olduğundan uygun zamanlarda uygun araç akışının sağlanması için uygun hızların seçilmesi gereklidir. Böylece gereksiz bekleme ve duraklamalar en aza indirgenerek zaman ve enerji tasarrufuyla birlikte insan, araç emniyeti de sağlanmış olur. Seçilen kavşaklarda trafik akış performansını sağlamak amacıyla bilgisayar destekli kontrol tercih edilmiştir. Böylece, sinyalizasyon sisteminin değişik çalışma kombinasyonlarına adapte olması ve değişik amaçlar için programlanabilmesi sağlanmıştır. GVVBASIC kullanılarak hazırlanan ilk bilgisayar programı en uygun hızda ve seçilen zamanda kavşak davranışlarını; hazırlanan 1/20000 ölçekli uygulama üzerinden izlemeyi sağlar. VISUAL BASIC destekli ikinci simülasyon programı yardımıyla da değişik yol.hız ve zaman aralıkları seçilerek kavşak sinyallerinin davranışı ve bunların trafik akışına olan etkileri simüle edilerek bilgisayardan izlenme imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing transportation traffics and population made traffic lights important and compulsory. To control sequental and independent intersections for security the most effective method is traffic lights which provides optimum speed and minimum waitings. Traffic lights are taken as an engineering application in the developed countries. Its importance is known and studies are carried out in Turkey as well. In this study, sequental intersections are simulated for selected speed and time factors as well as an real time application. Kayseri has been chosen as an real time application area which has important intersection. With traffic light controls vehicles and people security and energy saving occurs. To provide optimum traffic performance computerised control is prefered because it can be adapt for different traffic combination and can be programed different conditions This prepared simulation program which is written with Visual Basic can simulates different speed and time values. On the other hand, second simulation program which is written with GW Basic demonstrates intersection behaviour for optimum speed and time in preapared application hardware.