Afet yönetimi ve Erzurum ilinde afet farkındalığının araştırılması
Disaster management and research of disaster awareness in Erzurum provincen
  1. Tez No: 853138
  2. Yazar: ZEHRA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Erzurum ilinde yaşayanların afet farkındalığı ve afetlere hazırlıklı olma düzeylerinin analiz edilmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel olarak yürütülen bu çalışmada, tanımlayıcı ve kesitsel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 200 kadın, 200 erkek olmak üzere Erzurum'da yaşayan 400 kişi oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki bölümden oluşan anket formuyla toplanmıştır. Birinci bölümde demografik, ikinci bölümde afet farkındalığı ve hazırlığını ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Bu form aracılığıyla elde edilen ham veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Likert tipi değerlendirmeye tabi tutularak 1 den 5 e kadar puanlandırma yapılarak ölçeklendirilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama,“Bağımsız Örneklem t Test”,“Tek Yönlü Varyans (Anova) Testi”kullanılmıştır. Varyansları homojen dağılmayan gruplara ilave olarak Anova Welch testi uygulanmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunan varyanslar arasındaki farkındalığın nereden kaynaklandığını tespit etmek amacıyla“Posthoc”testlerinden biri olan“Tamhane”testinden yararlanılmıştır. Anketin iç tutarlılık ve güvenirliği için de Cronbach's Alpha katsayısı kullanılmıştır Araştırma sonuçlarına göre Erzurum ilinde yaşayanların hem afet farkındalığı hem de afet hazırlık düzeyleri Likert tipi puan ölçeklendirmesine göre orta düzeyde çıkmıştır. Eğitim düzeyi yüksek olan ve daha önce kendisi ya da yakınları afete maruz kalan bireylerde afet farkındalık düzeyleri yüksek olarak bulunmuştur. Gelir seviyesi yüksek olan bireylerdeyse afet hazırlık düzeylerinde yükseklik tespit edilmiştir. Sonuçta yapılan bu araştırmada elde edilen bulguların Erzurum ilindeki afet farkındalığı ve afetlere hazırlık seviyelerini artırmaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the disaster awareness and disaster preparedness levels of people living in Erzurum. In this quantitative study, descriptive and cross-sectional sampling methods were used. The sample group of the research consists of 400 people living in Erzurum, 200 women and 200 men. The data was collected with a survey form developed by the researcher and consisting of two parts. In the first part, demographic questions were asked, and in the second part, questions were asked to measure disaster awareness and preparedness. The raw data obtained through this form was analyzed using the SPSS 23.0 package program. It was subjected to Likert-type evaluation and scaled from 1 to 5. Frequency, percentage, arithmetic mean,“Independent Sample t-Test”and“One-Way Variance (ANOVA) Test”were used in the analysis of the data. In addition, Anova Welch test was applied to groups whose variances were not distributed homogeneously. The“Tamhane”test, one of the“Posthoc”tests, was used to determine where the awareness between the variances with statistically significant results came from. Cronbach's Alpha coefficient was used for the internal consistency and reliability of the survey. According to the research results, both disaster awareness and disaster preparedness levels of the people living in Erzurum were at medium levels according to Likert-type score scaling. Disaster awareness levels were found to be high in individuals with a high level of education and who had previously been exposed to disasters themselves or their relatives. Individuals with high income levels have been found to have higher disaster preparedness levels. As a result, it is thought that the findings obtained in this research will contribute to increasing disaster awareness and disaster preparedness levels in Erzurum province.